Na tytułowe pytania - zadane w ramach akcji „Partnerstwo Publiczno-Prywatne – doradcy podpowiadają" - odpowiedziała Dominika Nowosińska – doradca techniczny z Mott MacDonald. Odpowiedź tą cytujemy poniżej w całości.
Ekspert odpowiada: "PPP to przedsięwzięcia kompleksowe, gdzie zagadnienia prawne, finansowe, ekonomiczne oraz techniczne się wzajemnie się przenikają. Aby kompleksowo zrozumieć ryzyka zawarte w projekcie oraz jego atrakcyjność inwestycyjną konieczna jest jego ocena w każdej z tych płaszczyzn. Potencjalni inwestorzy jak również instytucje i organizacje finansujące wymagają niezależnego potwierdzenia atrakcyjności inwestycyjnej planowanego przedsięwzięcia.
Niemniej istotne jest bezpieczeństwo prawne jednostki zamawiającej publiczne zawierając długoterminowe umowy i wydatkując środki publiczne na tak kompleksowe przedsięwzięcia, powinny mieć pewność, że umowy w formule PPP przyniosą korzyść publiczną w całym okresie trwania projektu.
Przy planowaniu przedsięwzięcia warto zwrócić uwagę na doświadczenie i kompetencje zespołu jednostki samorządowej. Doradcy powinni uzupełniać wiedzę i doświadczenia podmiotu publicznego.
W przypadku doradcy technicznego warto wspomnieć również o konieczności posiadania kompetencji techniczno-ekonomicznych, które pomogą w osiągnięciu warunków koniecznych do uzyskania zamknięcia finansowego projektu, czego nie będzie można uzyskać w przypadku posiadania tylko doświadczenia czysto technicznego. Niepowodzenia projektów typu PPP często wynikają z braku zrozumienia oddziaływań mikro oraz makroekonomicznych na proponowane rozwiązanie techniczne."
Źródło: ppportal.pl