Mieszkańcy Olsztyna będą mogli składać w Radzie Miasta własne projekty uchwał. Na sesji w dniu 27 marca radni przyjęli jednogłośnie możliwość zgłaszania tzw. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej i określili jej procedurę. Regulamin takich inicjatyw uchwałodawczych konsultowano wcześniej z nieformalnym komitetem obywatelskim złożonym z przedstawicieli aktywnych lokalnie środowisk.
Inicjatywę uchwałodawczą będzie mogła zgłosić grupa mieszkańców licząca od trzech do 15 osób, która zarejestruje się u przewodniczącego Rady Miasta. Ich propozycja wraz z uzasadnieniem zostanie oceniona pod względem formalnym. Potem będą mieli sześć miesięcy na zebranie co najmniej 150 podpisów poparcia. Dopiero wówczas projekt uchwały trafi pod obrady radnych, którzy ją przyjmą, odrzucą lub wprowadzą do niej poprawki.
Według prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza wprowadzenie tego typu rozwiązań jest kluczowe dla rozszerzenia udziału mieszkańców w wypracowywaniu decyzji związanych z rozwojem miasta.
Prezydent liczy, że dzięki przyjętym rozwiązaniom decyzje samorządowe będą łatwiej akceptowane i bardziej zrozumiałe dla mieszkańców. Według niego samorząd dopracowuje również zasady przeprowadzania konsultacji społecznych i współpracę z organizacjami pozarządowymi.
Według informacji magistratu w Olsztynie istnieje ponad tysiąc organizacji pozarządowych, na których działalność samorząd przeznacza ok. 15 mln zł, czyli ponad 1,7 proc wydatków zapisanych w budżecie miasta. Na Warmii i Mazurach lokalne przepisy o inicjatywie uchwałodawczej przyjęły wcześniej rady gmin w Ełku, Fromborku, Reszlu, Iławie, Jonkowie i Pieniężnie.
Źródło: portalsamorzadowy.pl