Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Geodezyjna luka prawna - szansa na załatanie

Geodezyjna luka prawna - szansa na załatanie fotolia.pl

W dniu 8 czerwca 2012 roku utraciło moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 maja 1999 roku w sprawie określenia rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia i wyłączania z zasobu oraz udostępniania zasobu. Od tego dnia brak jest w polskim systemie prawnym jednoznacznego określenia zawartości zasobu i trybu postępowania w sprawach z zasobem związanych. Dopiero w lutym do Komisji Wspólnej trafił projekt rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Oczywiście z wnioskiem i jego przyspieszone rozpatrzenie.

Projekt określa:

  1. rodzaje materiałów i zbiorów danych gromadzonych odpowiednio w centralnej, wojewódzkiej i powiatowej części państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego;
  2. sposób i tryb pozyskiwania, ewidencjonowania, przechowywania i zabezpieczania materiałów i zbiorów danych w zasobie;
  3. sposób i tryb udostępniania materiałów i zbiorów danych z zasobu;
  4. wzory klauzul umieszczanych na materiałach gromadzonych w zasobie i udostępnianych z zasobu;
  5. tryb wymiany danych między poszczególnymi częściami zasobu oraz między bazami danych zasobu a wykonawcami prac geodezyjnych i kartograficznych;
  6. tryb wyłączania materiałów i zbiorów danych z zasobu oraz sposób ich przekazywania do właściwych archiwów państwowych.

W stosunku do dawnych rozwiązań projekt wprowadza istotne zmiany. Projekt wprowadza bowiem zasadę, że podstawową forma gromadzonych w zasobie materiałów i zbiorów danych ma być format dokumentu elektronicznego. Projekt zakłada utworzenie portalu umożliwiającego bezpośredni dostęp do materiałów zasobu przez Internet, a także wymianę danych zasobu pomiędzy bazami danych zasobu a wykonawcami prac geodezyjnych i kartograficznych. Ponadto pozyskiwanie, ewidencjonowanie, przechowywanie, udostępnianie oraz zabezpieczanie materiałów zasobu odbywać się będzie z wykorzystaniem teleinformatycznego systemu Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego (system PZGiK). System ten ma zostać wdrożony nie później niż w ciągu trzech lat od wejścia w życie projektu.

Projekt rozporządzenia zakłada, że materiały przyjmowane do zasobu w postaci nieelektronicznej, w tym dokumenty nieelektroniczne wchodzące w skład operatów technicznych, zostaną przetworzone do postaci dokumentów elektronicznych.

Dotychczasowe materiały zasobu przechowywane w postaci nieelektronicznej, w terminie nie dłuższym niż do dnia 31 grudnia 2020 r., podlegać będą sukcesywnemu przetworzeniu do postaci dokumentów elektronicznych, za wyjątkiem materiałów zasobu, które utraciły przydatność użytkową oraz niektórych dokumentów pomocniczych.

Pt., 1 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski