Minister Władysław Kosiniak-Kamysz wziął udział w konferencji „Od przeszłości do przyszłości ustroju samorządu powiatowego", która odbyła się 18 lutego 2013 r. w Sejmie. Konferencja została zorganizowana przez Sejmową Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Związek Powiatów Polskich.
Uczestnicy konferencji wysłuchali wystąpienia Jerzego Buzka, Prezesa Rady Ministrów w latach 1997-2001, oraz zapoznali się z raportem Związku Powiatów Polskich „15 lat samorządu powiatowego w Polsce" zaprezentowanym przez Marka Tramś, Prezesa Zarządu ZPP. Wzięli także udział w dyskusjach panelowych:
- Od założeń reformy samorządowej z 1998 r. do realiów 2013 – jak ocenić 15 lat,
- Rozwój, współpraca, wykorzystanie potencjału powiatowego.
W 1998 roku, w tzw. „wielkiej ustawie kompetencyjnej", dokonano zasadniczego przesądzenia, zgodnie z którym od początku lat 90. wojewódzkie i rejonowe urzędy pracy zostały przekazane jednostkom samorządu terytorialnego – powiatom i województwom. Minister Kosiniak-Kamysz podczas dyskusji panelowej starał się znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak w obszarze działania publicznych służb zatrudnienia sprawdziły się w praktyce ówczesne założenia owej reformy, oraz czy usytuowanie urzędów pracy w strukturze samorządów ułatwia czy utrudnia realizację ustawowych zadań?
- Powiaty, starostowie, Związek Powiatów Polskich to moi podstawowi partnerzy do dyskusji na tematy rynku pracy czy pomocy społecznej. Powiaty są nie tylko wykonawcami zadań zleconych, ale też kreatorami polityki - stwierdził Minister Kosiniak-Kamysz. - Najważniejszym problemem obecnie jest rynek pracy. Dlatego po konsultacjach możemy nowelizować ustawę o promocji zatrudnienia, by polepszyć efektywność PUP i zmienić ich wizerunek.
Minister przypomniał także, iż od 1 stycznia 2012 r. weszła w życie ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która powierzyła samorządowi powiatowemu odpowiedzialne zadanie organizatora, zarówno instytucjonalnej, jak i rodzinnej, pieczy zastępczej. Zadania te są dofinansowywane z budżetu państwa w formie rozmaitych programów Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Źródło: MPiPS