Obecnie dostrzegany jest znaczny deficyt współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego. Każda zmiana tworząca nowe narzędzia współpracy zasługuje w tej sytuacji na ocenę pozytywną - czytamy w stanowisku Związku Powiatów Polskich, które odnosi się do inicjatywy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji mającej na celu przywrócenie jednostkom samorządu terytorialnego samodzielności w zakresie realizacji zadań publicznych.
Zdaniem ZPP zaproponowane w tym zakresie propozycje są zbyt zachowawcze, a w niektórych przypadkach – wręcz antysamorządowe.
Interesującym rozwiązaniem, zdaniem ZPP, jest wprowadzenie możliwości tworzenia związków gminno-powiatowych. Jednak w tym zakresie Związek postuluje o to, aby projektodawca poszedł dalej i zaproponował stworzenie prawnych możliwości zawiązywania związków, stowarzyszeń oraz podejmowania współpracy w innych formach przez gminy, powiaty i samorząd wojewódzki.
Ponadto ZPP podkreśla, że zapisy w projekcie założeń dotyczące tworzenia związków gminno-powiatowych są dosyć lakoniczne, stąd jednoznaczna ocena zaproponowanych rozwiązań będzie możliwa po uszczegółowieniu propozycji zmian legislacyjnych przez autorów założeń.
W odniesieniu do propozycji zmian związanych z procedurą tworzenia oraz likwidacji związków jednostek samorządu terytorialnego oraz zmiany ich statutu - ZPP pozytywnie ocenił kierunek tych zmian, jednocześnie zgłaszając zastrzeżenia do proponowanej procedury uzgadniania projektów uchwał przez wojewodę. Zdaniem Związku, zmiana w proponowanym kształcie ogranicza bowiem samodzielność jednostek samorządu terytorialnego i jako taka nie może być zaakceptowana. Można natomiast rozważyć nałożenie na nadzór prawny wojewody obowiązku wydania wstępnej opinii o projekcie aktu prawnego, jeżeli tylko o opinię taką wystąpi zainteresowana jednostka samorządu terytorialnego.