Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zdobądź Europejską Nagrodę Sektora Publicznego (EPSA 2013)

Zdobądź Europejską Nagrodę Sektora Publicznego (EPSA 2013) fotolia.pl

25 stycznia rozpoczęła się kolejna edycja konkursu Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego (EPSA 2013). Konkurs organizowany jest przez Europejski Instytut Administracji Publicznej (EIPA) z siedzibą w Maastricht. Oficjalnymi partnerami konkursu są Komisja Europejska oraz dziesięć krajów z całej Europy, w tym również Polska.

 Kto może w nim uczestniczyć?

Zakres podmiotów uprawnionych do uczestnictwa w konkursie jest bardzo szeroki. Mogą w nim uczestniczyć wszystkie jednostki sektora publicznego, partnerstwa publiczno-prywatne, z zastrzeżeniem, iż zgłaszającym musi być podmiot publiczny. Zgłoszone do konkursu projekty będą klasyfikowane w trzech kategoriach: poziom europejski lub krajowy, poziom regionalny (województwa), poziom lokalny (gminy i powiaty). Ogółem mogą uczestniczyć w nim podmioty z 41 krajów oraz instytucje Unii Europejskiej.

Jaki jest temat tegorocznej edycji konkursu?

Temat tegorocznej edycji konkursu brzmi „Przetrwać burzę – innowacyjne rozwiązania w czasie kryzysu". Bardziej szczegółowe informacje nt. tematyki znajdą Państwo tutaj .

Jak należy się zgłaszać do konkursu?

Termin aplikowania do konkursu upływa 12 kwietnia 2013 r. Zgłoszenia są dokonywane on-line poprzez stronę WWW.epsa2013.eu. Zgłoszenia powinny być sporządzone w języku angielskim. Dopuszcza się możliwość składania załączników do zgłoszenia w innym języku. Po wpłynięciu zgłoszenia organizatorzy konkursu przyślą potwierdzenie wpłynięcia zgłoszenia.

Jak przebiega procedura oceny w nim?

Przy ocenie brane pod uwagę jest osiem kryteriów: innowacyjność, zasadność podjętych środków, wpływ/rezultaty, zrównoważenie (sustainability), mobilność i zdolność do uczenia się (transferability and learning capacity), wsparcie interesariuszy, sprawiedliwość społeczna, wpływ na wzrost ekonomiczny. Zgłoszenia przesłane on-line zostaną ocenione przez niezależnych ekspertów w trzyosobowych zespołach. Następnie odbędzie się Consensus meeting, podczas którego oceniający przyznają punkty, tworzą rankingi i decydują który z projektów otrzyma Certyfikat Dobrych Praktyk oraz tworzą krótką listę nagrodzonych projektów w każdej z kategorii. W kolejnym etapie oceniający udają się na wizyty studyjne do każdego z nagrodzonych projektów, by skonfrontować treść zgłoszenia z rzeczywistością. W ostatnim etapie jury ustala listę laureatów, zwycięzców w każdej z kategorii i dodatkowe wyróżnienia.

W jakich kategoriach zostaną przyznane nagrody?

Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach: za projekt o charakterze europejskim lub krajowym, za projekt o charakterze regionalnym, za projekt o charakterze lokalnym. Dodatkowe wyróżnienia zostaną przyznane w kategoriach: współpracy transgranicznej (cross-border) oraz między różnymi szczeblami administracji (cross-administrative)

Dlaczego warto w nim uczestniczyć?

Dobre praktyki w zgłoszeniach do konkursu zostaną zaprezentowane, rozpowszechnione w całej Europie. Wzięcie udziału w konkursie jest niepowtarzalną okazją do zdobycia i wymiany doświadczeń. Państwa projekt zostanie poddany ocenie przez grono niezależnych ekspertów z całej Europy. Poprzez uczestnictwo w konkursie mogą Państwo wyrazić uznanie i docenić wysiłek Państwa pracowników i partnerów. Uczestnictwo w konkursie jest bezpłatne. Warto nadmienić, że dla nagrodzonych laureatów koszty podróży oraz uczestnictwa w ceremonii zakończenia konkursu (25-27 listopada 2013 r., Maastricht) są refundowane przez EIPA.

Gdzie można znaleźć potrzebne informacje?

Wszelkie niezbędne informacje znajdziecie Państwo na stronie WWW.epsa2013.eu . Ze strony Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji informacji udzieli Pan Paweł Wnuk – Tel. 22 245 58 85, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: MAC

Pt., 1 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka