Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Relacja z konferencji informacyjnej dla partnerstw jst

Relacja z konferencji informacyjnej dla partnerstw jst fotolia.pl

28 stycznia 2013 r. w Warszawie odbyła się kolejna konferencja informacyjna dotycząca projektu predefiniowanego Budowanie kompetencji do współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego.

Było to piąte już spotkanie zorganizowane przez Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Gmin Wiejskich RP z myślą o uczestnikach partnerstw samorządowych, które będą ubiegać się o dotacje w ramach Programu Regionalnego MF EOG 2012-2016 „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego".

25 stycznia br. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ogłosiło formalnie rozpoczęcie naboru wniosków do otwartego konkursu grantowego. Wnioski można składać do 5 kwietnia br. Podczas warszawskiej konferencji przedstawiciele MRR zaprezentowali założenia konkursu oraz jego regulamin. Zasadniczym celem konkursu jest wypracowanie mechanizmów efektywnej współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego lub organizacjami przedsiębiorców w zakresie wspólnego rozpoznawania i rozwiązywania problemów o charakterze wykraczającym poza granice jednej jednostki samorządu. Granty mają wesprzeć miasta i ich obszary funkcjonalne w dziedzinach wymagających interwencji. Dzięki konkursowi ma ponadto poprawić się jakość usług świadczonych przez administrację samorządową.

Kwalifikowane produkty konkursu to m.in.: zintegrowane strategie rozwoju dla całego obszaru miejskiego w wymiarze ogólnym lub sektorowym, strategie i polityki sektorowe dla obszaru funkcjonalnego, plany operacyjne do takich strategii, studia wykonalności dla planowanych przedsięwzięć, dokumentacja projektowo-kosztorysowa oraz środowiskowa, plan rozwoju instytucjonalnego partnerstwa, w tym opracowanie umów, porozumień oraz działania szkoleniowo-doradcze czy wreszcie plan komunikacji i konsultacji społecznych działań partnerstwa.

Strategie czy też plany przygotowane przez partnerstwa powinny obejmować w sposób zintegrowany problemy istotne dla samorządów i społeczności lokalnych. Może to być przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, lokalny rynek prac y, zadania oświatowo-edukacyjne, polityka mieszkaniowa, kształtowanie przestrzeni publicznej, problemy zmian demograficznych, infrastruktura transportowa, a także inne zagadnienia ważne dla rozwoju lokalnego danego obszaru zwłaszcza z zakresu 11 priorytetów funduszy strukturalnych UE na lata 2014-2020.

Środki dostępne w ramach konkursu to 7 401 548 euro. Poszczególne projekty mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości od 350 000 do 550 000 euro. Wymagane będzie 15-procentowe współfinansowanie ze strony beneficjenta.

Podczas konferencji jej uczestnicy zadawali pytania przedstawicielom MRR. Był to jeden z zasadniczych celów styczniowego spotkania. Jedno z pytań dotyczyło szczegółowego terminu ogłoszenia listy rankingowej i rezerwowej projektów wybranych do dofinansowania. Ministerstwo radzi pisać projekty rozpoczynające się od IV kwartału obecnego roku, bowiem trudno określić, jak długo potrwa procedura odwoławcza.

Sporo pytań dotyczyło umów partnerskich zawiązywanych miedzy partnerami. Przedstawiciele miast pytali m.in. czy należy podpisać jedną umowę wiążącą wszystkich partnerów, czy też lepiej by lider partnerstwa podpisał osobne umowy z każdym z partnerów. Przedstawiciele MRR wyjaśnili, że umowa partnerska winna zawierać klauzulę, która umocuje lidera do reprezentowania partnerstwa w projekcie. Takie umocowanie lidera powinno zlikwidować wszelkie wątpliwości na ten temat. Ważne jest, że wraz z wnioskiem do konkursu musi być złożony list intencyjny dotyczący umowy partnerskiej, a także wzór umowy, którą zamierzają podpisać partnerzy. Zastrzeżenie to, które wywołało spore poruszenie wśród uczestników konferencji, wynika z tego, iż ministerstwo chce się upewnić, że w realizacji projektu nie będzie mowy o podwykonawstwie. Jednak podkreślono, że treść planowanej umowy partnerskiej nie będzie miała wpływu na punktację przyznaną wnioskowi.

W śród pytań z Sali pojawiła się też kwestia wkładu własnego, a dokładnie tego, czy ma znaczenie w jaki sposób partnerzy podzielą się tym zobowiązaniem. Wyjaśniono, że MRR nie będzie wnikać w szczegóły rozdziału tej kwoty pomiędzy partnerów. Odpowiedzialność za zapewnienie 15 % wkładu własnego ponosi lider partnerstwa i on będzie musiał złożyć stosowne oświadczenie na ten temat.

Przypomnijmy, że do projektu predefiniowanego Budowanie kompetencji do współpracy międzysamorządowej i międzysektorowej jako narzędzi rozwoju lokalnego i regionalnego zgłosiło się 61 partnerstw. W każdym działa średnio od 5 do 10 partnerów samorządowych. W efekcie tego ok. 400-500 samorządów jest zainteresowanych realizacją tego programu.

Źródło: zmp.poznan.pl


Materiały z konferencji:

Pt., 1 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka