Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ruszył "Lokalny monitoring wolności mediów"

Ruszył fotolia.pl

Szesnastu blogerów będzie obserwować wolność słowa w prasie lokalnej w każdym województwie w Polsce. 16 stycznia 2013 r. została oficjalnie uruchomiona platforma blogerska – www.wolnoscmediow.org.

Platforma powstała w ramach projektu realizowanego przez program „Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce” Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. HFPC zdecydowała o uruchomieniu monitoringu wolności mediów na poziomie lokalnym przy wsparciu Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

W projekcie bierze udział 16 blogerów wolontariuszy – po jednym z każdego województwa. Ich głównym zadaniem jest monitorowanie zagrożeń dla wolności mediów lokalnych w swoich regionach. Blogerzy będą rozwijać kontakty z lokalnymi dziennikarzami oraz reagować na niepokojące sygnały, które za pośrednictwem platformy będą mogli zgłaszać jej czytelnicy. Będą także na bieżąco oceniać monitorowane wydarzenia i tworzyć na tej podstawie interaktywną mapę zagrożeń dla wolności mediów.

Blogerzy, którzy biorą udział w projekcie zostali wyselekcjonowani spośród osób posiadających doświadczenia monitoringowe i przeszli specjalne szkolenie w HFPC. Pochodzą z całej Polski, są w różnym wieku, mają różne doświadczenie życiowe. Łączy ich chęć do działania na rzecz lokalnej społeczności i zaangażowanie w ochronę wolności słowa. Będą na co dzień współpracowali z zespołem „Obserwatorium”, który zapewnia im wsparcie merytoryczne i w razie potrzeby pomoc prawną w wybranych sprawach. Platforma ma stanowić źródło wiedzy o kondycji mediów lokalnych.

Projekt opiera się na trzech filarach:
1. działania obejmujące kształtowanie debaty publicznej z zakresu wolności słowa w mediach (organizacja konferencji, wykładów, konferencji prasowych, współpraca z mediami);

2. działania edukacyjne nakierowane na wzmacnianie znaczenia prasy lokalnej oraz dziennikarstwa obywatelskiego w Internecie w sprawowaniu kontroli społecznej nad instytucjami publicznymi na poziomie lokalnym;

3. działania monitoringowe badające sytuację mediów w Polsce oraz przebieg procesu legislacyjnego na tym obszarze, a także działania zmierzające do wywołania konkretnych zmian w prawie mediów, m.in. poprzez opiniowanie projektów aktów pranych w toku konsultacji społecznych.

Partnerami „Obserwatorium wolności mediów w Polsce” w realizacji projektu są Zakład Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zakład Praw Człowieka Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej.

Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Źródło: www.wolnoscmediow.org

Pon., 4 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: