Celem strategicznym projektu pilotażowego jest wypracowanie optymalnego modelu współpracy na poziomie województwa pomiędzy wojewódzkim urzędem pracy, powiatowymi urzędami pracy, agencjami zatrudnienia oraz innymi partnerami rynku pracy w celu stworzenia efektywnego systemu aktywizacji bezrobotnych wspierającego urzędy pracy.
W efekcie pilotażu powinien zostać przetestowany polski model kontraktowania (zlecania) usługi aktywizacyjnej (rozumianej jako kompleks działań lokujących bezrobotnych na rynku pracy), który inspirowany jest rozwiązaniami w zakresie współpracy służb zatrudnienia z podmiotami niepublicznymi w innych krajach oraz wypracowanymi rozwiązaniami krajowymi, a także dokonana będzie ocena funkcjonalności i efektywności zaproponowanych nowych rozwiązań w zakresie kontraktowania usługi aktywizacyjnej, w szczególności wypracowane zostaną zasady szczegółowe i rozwiązania konieczne dla systemowego wdrożenia tego rozwiązania na polskim rynku pracy.
Pilotaż realizowany będzie w trzech województwach o zróżnicowanej sytuacji na rynku pracy. Do udziału w pilotażu zostały zaproszone województwa: dolnośląskie, mazowieckie i podkarpackie. Jako kluczowe do wyłonienia województw były dwa czynniki: średni okres pozostawania bez pracy, który określony został również jako kluczowy czynnik do wskazania grup docelowych oraz odsetek bezrobotnych powyżej 50 roku życia w stosunku do ogółu bezrobotnych zarejestrowanych w danym województwie.
Pod względem średniego okresu pozostawania bez pracy w najgorszej sytuacji są bezrobotni w województwach podkarpackim i mazowieckim, w których średni okres pozostawania bez pracy w końcu 2011 r. wyniósł odpowiednio 12,8 miesiąca i 12,2 miesiąca. Zatem oba te województwa wskazane zostały jako te, w których przeprowadzony zostanie pilotaż. Z kolei trzecim województwem było województwo o najwyższym w kraju udziale osób powyżej 50 r. ż. w strukturze zarejestrowanych bezrobotnych, czyli dolnośląskie – 28,1%. Nadmienić należy, że wskazane województwa pod względem stopy bezrobocia w końcu 2011 r. wykazywały duże zróżnicowanie:
- mazowieckie (9,9%) - znajduje się w grupie województw o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w kraju,
- dolnośląskie (12,5%) – stopa bezrobocia identyczna jak w kraju,
- podkarpackie (15,7%) - znajduje się w grupie województw o jednym z najwyższych wskaźników bezrobocia w kraju.
W ramach pilotażu działaniami aktywizacyjnymi zostanie objętych łącznie 2 952 bezrobotnych, tj. po 984 bezrobotnych w każdym z województw.
Źródło: www.mpips.gov.pl