Radosław Mleczko, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, wziął udział w ministerialnym panelu dyskusyjnym podczas II Forum Demograficznego w Berlinie na temat współczesnych wyzwań demograficznych.
Celem rozmów była nie tylko wymiana najlepszych praktyk w dziedzinie polityki senioralnej czy rodzinnej w poszczególnych krajach, ale także refleksja nad możliwościami i potrzebą podjęcia wspólnych działań na poziomie europejskim.
Minister Mleczko przedstawił najważniejsze działania polskiego rządu w zakresie reformy systemu emerytalnego i wzmocnienia uprawnień rodzicielskich oraz przypomniał związane z wyzwaniami demograficznymi inicjatywy podejmowane przez polską prezydencję w Radzie UE w 2011 roku.
Zwrócił także uwagę, że występująca w UE różnorodność jest jej bogactwem. Poszczególne kraje dopasowują określone rozwiązania w obszarze polityki społecznej do właściwej sobie specyfiki i wyznaczonych priorytetów, ale łączą ich wspólne cele, takie jak: godzenie życia zawodowego z rodzinnym czy aktywne starzenie się. Ważne jest, by na poziomie europejskim mądrze łączyć zasadę solidarności z zasadą subsydiarności i proporcjonalności. Podkreślił także znaczenie współpracy na poziomie regionalnym i lokalnym.
Uczestnicy panelu zgodzili się co do potrzeby postrzegania obecnych wyzwań demograficznych w wymiarze pozytywnym - nie jako zagrożenia, ale potencjału do wykorzystania. Wydłużająca się średnia długość trwania życia (UE27 – 79 lat w 2009 roku, PL -76,2 w 2011) jest okazją do aktywnego starzenia się w zdrowiu i rozwoju sektora usług (tzw. silver economy). Natomiast działania podejmowane w wymiarze polityki rodzinnej pozwolą na wzmocnienie pozytywnego postrzegania rodzicielstwa.
II Forum Demograficzne zostało zorganizowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego Federalnego Ministerstwa ds. Rodziny, Osób Starszych, Kobiet i Młodzieży oraz Allianz SE. Wśród zaproszonych gości znalazły się znane osobistości świata polityki i biznesu, partnerzy społeczni oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych i środowiska akademickiego. Spośród 40 prelegentów, ponad połowę stanowili goście spoza Niemiec (Europa, Azja).
Źródło: www.mpips.gov.pl