Współpraca ponadnarodowa z perspektywy realizatorów projektów to nowa publikacja wydana przez Krajową Instytucję Wspomagającą. Jest poświęcona najistotniejszym korzyściom wynikającym z realizacji projektów we współpracy ponadnarodowej. W wydawnictwo opisano rzeczywiste korzyści wynikające z realizowania przedsięwzięć w środowisku międzynarodowym, w aspekcie zarówno osiągania celów programów/projektów, jak i korzyści bezpośrednich wynikających z takiej współpracy dla danej instytucji, a także – co jest szczególnie istotne – dla zaangażowanych w nią osób.
Broszura zawiera omówienie wyników badania ankietowego przeprowadzonego przez Krajową Instytucję Wspomagającą – Centrum Projektów Europejskich. Celem badania było poznanie doświadczeń polskich projektodawców w realizowaniu inicjatyw/programów o charakterze ponadnarodowym, ze szczególnym uwzględnieniem projektów współpracy ponadnarodowej finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Autorzy podejmują praktyczne kwestie związane z realizowaniem projektów we współpracy ponadnarodowej oraz przedstawiamy wskazówki, rekomendacje i wnioski przydatne dla podmiotów zainteresowanych realizowaniem podobnych inicjatyw, przede wszystkim tych, które planują podjęcie po raz pierwszy wyzwania, jakim jest prowadzenie projektów z partnerami ponadnarodowymi.
Materiał opracowany na podstawie analizy ankiet wypełnionych przez polskich realizatorów projektów pozwolił na ukazanie korzyści płynących ze współpracy ponadnarodowej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a także na potwierdzenie tezy, że praca w środowisku międzynarodowym stanowi szczególną wartość.
Publikację w formie elektronicznej jest dostępna na stronie KIW.
Źródło: Maciej Jamrozik, Współpraca ponadnarodowa z perspektywy realizatorów projektów, KIW 2012.