Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zasłużeni mogą mieć preferencje w korzystaniu z mieszkań komunalnych

Zasłużeni mogą mieć preferencje w korzystaniu z mieszkań komunalnych fotolia.pl

Rada gminy nie może uchwalić odrębnych zasad najmu mieszkań komunalnych dla osób szczególnie zasłużonych dla kultury i sztuki oraz nauki   Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I OSK 2021/11) unieważnił ostatecznie taki przepis uchwalony przez radę miasta Krakowa. Upoważniał on prezydenta miasta do stosowania odrębnych zasad najmu wobec wspomnianych osób.

Są to wyjątkowe, jednostkowe przypadki. Umowy najmu mogą być zawierane dopiero po zaopiniowaniu przez komisję rady miasta, a prezydent Krakowa składa radzie sprawozdanie – wyjaśniała podczas rozprawy w NSA pełnomocniczka rady miasta Krakowa.

Sąd nie uwzględnił jednak skargi kasacyjnej wniesionej przez radę. Uzasadniając wyrok, sędzia Jan Tarno ocenił, że uchwała wprowadziła kryteria niedopuszczalne w świetle art. 32 konstytucji. Artykuł ten stwierdza, że wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. – Takie pozaustawowe kryteria są niedopuszczalne, przekraczają zakres upoważnienia zawartego w ustawie o ochronie praw lokatorów i mogłyby prowadzić do uznaniowości w dysponowania lokalami z gminnego zasobu mieszkaniowego – wskazał sędzia.

Kwestionowany przepis ustalał, że w wypadku „osób szczególnie zasłużonych dla kultury, sztuki oraz nauki prezydent Miasta Krakowa może, po zasięgnięciu opinii właściwego w sprawach kultury i dziedzictwa narodowego wydziału Urzędu Miasta Krakowa oraz właściwej przedmiotowo Komisji Rady Miasta Krakowa, odstąpić od uregulowań zawartych w uchwale i wyrazić zgodę na zawarcie umowy najmu lokalu". Został on dodany w 2009 r. do zmienianej wtedy uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego gminy miejskiej Kraków. Uprawniała ona także do zawarcia umowy najmu w trybie odrębnych zasad repatriantów z terenów b. ZSRR, zaproszonych uchwałą rady miasta do osiedlenia się w Krakowie. Uzależniała wreszcie złożenie wniosku o zawarcie umowy najmu od co najmniej pięcioletniego centrum życiowego w Krakowie.

Wszystkie te przepisy zaskarżył do WSA w Krakowie prokurator rejonowy w Krakowie-Krowodrzy. Zarzucił naruszenie ustawy o ochronie praw lokatorów przez wprowadzenie pozaustawowych kryteriów zawarcia umowy najmu z równoczesnym pominięciem ustawowego kryterium dochodu.

Nie można wprowadzać dowolnych reguł wynajmu mieszkań komunalnych

WSA uwzględnił prokuratorskie zarzuty dotyczące wymogu pięcioletniego zamieszkiwania w Krakowie oraz upoważnienie prezydenta miasta do zawarcia umowy najmu lokalu komunalnego z osobą szczególnie zasłużoną. Wszystkie te paragrafy uchwały sąd unieważnił. Pozostawił w mocy te dotyczące repatriantów. „Przepisy ustawy o repatriacji stanowią bowiem przepisy szczególne w stosunku do zasad określonych w ustawie o ochronie lokatorów" – podkreślił krakowski sąd.

Oddalając skargę kasacyjną gminy miejskiej Kraków, NSA potwierdził prawidłowość oceny uchwały przez sąd I instancji. „Zasady wynajmowania lokali powinny być tak skonstruowane, ażeby każdy mieszkaniec gminy miał jednakowe prawo do ubiegania się o najem lokalu komunalnego, a zróżnicowanie uprawnień może wynikać jedynie ze szczególnych przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów" – stwierdził NSA. Ustawowe upoważnienie rady gminy do określania zasad wynajmowania lokali nie oznacza bowiem, że uchwała rady gminy może wprowadzać dowolne reguły.

Źródło:  http://rp.pl/

Śr., 23 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: