Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Liczą lóżka szpitalne. Za dużo?

Liczą lóżka szpitalne. Za dużo? fotolia.pl

Jak czytamy w Dzienniku Łódzkim, redukcję części szpitalnych łóżek postuluje Adam Kozierkiewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia. Wyjaśnia, że Polska jest w Europie krajem o prawie najwyższym wskaźniku liczby łóżek na jednego mieszkańca, mimo że pieniędzy na ochronę zdrowia ma bardzo mało.

Taka jest konkluzja eksperta do części raportu GUS za 2009 r. dotyczącej średniego wykorzystania łóżek. Średnie wykorzystanie szpitalnych łóżek wyniosło 254 dni. Przez resztę roku stoją puste.

Zdaniem Kozierkiewicza łóżek w szpitalach jest za dużo. Wiele badań, zamiast w szpitalu, można wykonać w przychodni, tylko że to się szpitalom nie opłaca – sugeruje. W jego opinii, dyrekcje szpitali dążąc do wykorzystania kontraktu na niektórych oddziałach dają zgodę na hospitalizuję pacjentów w celach diagnostycznych.

Dyrektorzy szpitali bronią natomiast szpitalnych łóżek przed redukcjami. Ich zdaniem te łóżka są potrzebne i muszą stać w gotowości. Małe wykorzystanie miejsc szpitalnych wg statystyk całorocznych tłumaczą m.in. sezonowością zachorowań i specyfiką poszczególnych oddziałów.

Źródlo: Dziennik Łódzki / www.naszemiasto.pl / fot. www.sxc.hu

Czw., 3 Lt. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: