Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Atrakcyjność województw. Ciekawy ranking

Atrakcyjność województw. Ciekawy ranking fotolia.pl

Na stronie www.portalsamorzadowy.pl znajdujemy informację o ciekawym rankingu atrakcyjności województw. Inspiracją do przygotowania tego tekstu, są wyniki raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową pt. "Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2012".

Według tego raportu, liderem atrakcyjności inwestycyjnej jest Śląsk. Na wysokiej pozycji jest woj. mazowieckie i dolnośląskie. Regionami o ponadprzeciętnych walorach są: woj. wielkopolskie, małopolskie, zachodniopomorskie, pomorskie i łódzkie.

W klasie regionów o niskiej atrakcyjności znalazły się: woj. podkarpackie, lubelskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie i podlaskie.

Z kolei, w zakresie aktywności wobec inwestorów istnieje wyraźna i trwała dominacja trzech regionów: wielkopolskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego. Do grupy tej w 2010 r. dołączyło woj. zachodniopomorskie, które w 2012 r. umocniło swoją pozycję. Wyraźnie ponadprzeciętna aktywność cechuje także woj. śląskie i pomorskie.

Jeśli chodzi o dostępność transportową, to ponadprzeciętny jej poziom odnotowano w województwach: wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, śląskim oraz mazowieckim i łódzkim. Wspólną ich cechą jest dobra lub przeciętna dostępność do granicy zachodniej.

Najniższa dostępność charakteryzuje cztery województwa wschodniej Polski. To przez dużą odległość od granicy zachodniej, brak międzynarodowych połączeń lotniczych (z wyjątkiem podkarpackiego) oraz słabo rozwinięty sektor transportu i logistyki.

W stosunku do poprzedniego roku tylko woj. podlaskie i lubelskie, dla których autostrada A1 stanowi główny szlak do granicy zachodniej poprawiły swoje notowania pod tym względem. Sytuacja woj. podkarpackiego polepszy się wraz z oddaniem do użytku wschodniego odcinka autostrady A4.

Pod względem chłonności rynku wybijają się woj. mazowieckie, śląskie oraz pomorskie. Cechuje je ponadprzeciętna (szczególnie w woj. mazowieckim i pomorskim) zamożność gospodarstw domowych.

Najgorzej pod tym względem wypada podlaskie, warmińsko-mazurskie, podkarpackie, świętokrzyskie i lubelskie. Są to obszary relatywnie słabo zaludnione, w których gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa generują wyraźnie niższy popyt.

Najlepszą infrastrukturę gospodarczą mają woj. mazowieckie, śląskie i dolnośląskie. To dzięki rozwinięciu sektora badawczo-rozwojowego oraz otoczenia biznesu. Najgorzej pod tym względem wypadają: woj. warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podlaskie i kujawsko-pomorskie.

W kategorii i infrastruktura społeczna, na czele cztery województwa: śląskie, małopolskie, dolnośląskie i mazowieckie. Wyróżniają się szeroką ofertą kulturalną, a trzy z nich (z wyjątkiem mazowieckiego) dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.

Grupa regionów o niskiej atrakcyjności w zakresie infrastruktury społecznej jest liczna, choć szczególnie wyróżnia się woj. lubelskie. Cechuje sie ono niską intensywnością życia kulturalnego i słabym poziomem rozwoju infrastruktury turystycznej.

Liderami w zakresie bezpieczeństwa powszechnego są: podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Jest to efekt niskiego poziomu przestępczości i wysokiego lub przeciętnego wskaźnika wykrywalności przestępstw.

Ranking regionów pod względem bezpieczeństwa powszechnego zamykają woj. dolnośląskie i śląskie.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl

Pon., 7 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: