Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Formuła PPP, a środki unijne

Formuła PPP, a środki unijne fotolia.pl

Czy warto myśleć o projektach mieszanych – PPP i fundusze unijne w momencie, gdy środki unijne na lata 2014-2020 są jeszcze nieznane, a te na lata 2007-2013 już w większości rozdysponowane?

Na tytułowe pytanie - zadane w ramach akcji „Partnerstwo Publiczno-Prywatne – doradcy podpowiadają" - odpowiedział Tomasz J. Hoffmann – Partner Zarządzający z PNO Consultants. Odpowiedź tą cytujemy poniżej w całości.

Ekspert odpowiada: "(...) nie wszystkie źródła wsparcia finansowego zostały wyczerpane. Z naszego doświadczenia wynika, że zaproponowane przez nas w odpowiedzi mechanizmy są pomijane, ze względu na brak doświadczeń w aplikowaniu o tego rodzaju środki. Strach przed aplikowaniem, wpływa na mniejszą ilość wniosków (mniejsza konkurencja do pokonania) przez co zwiększa szansę na zdobycie dotacji. Jeśli inwestycja znajduje się na etapie planowania, warto już teraz rozpocząć przygotowania i analizy, które przydadzą się w pozyskiwaniu potencjalnych partnerów. Po zapoznaniu się z nowymi Rozporządzeniami dotyczącymi nowej perspektywy finansowej, mamy pewność że rola zwrotnych instrumentów finansowych (pożyczek, gwarancji) zyska na znaczeniu. Powodem takiego rozwiązania jest niestabilna sytuacja ekonomiczna na rynku europejskim oraz chęć zmuszenia do nawiązywania kooperacji między sektorem prywatnym i publicznym. Nowa perspektywa finansowa zachęcać będzie do realizacji inwestycji w ramach PPP, dlatego rekomendujemy cierpliwość, jeśli plany inwestycyjne nie są pilne do realizacji."

Źródło: ppportal.pl

Niedz., 30 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka