Wspólnoty górskie stanowią novum w stosunku do funkcjonujących w polskiej administracji form współpracy. Wspólnot górskie są to unie stworzone przez gminy leżące na obszarach gór bądź częściowo w górach bez względu na to, że należą do różnych powiatów. Ich celem jest waloryzacja obszarów górskich przy realizacji powierzonych im zadań własnych oraz zadań zleconych ustawowo. Na antologicznych zasadach tworzone są wspólnoty wysp i archipelagów.
Przykładem wspólnoty górskiej jest Wspólnota Górska Frignano, składająca się z 10 gmin: Modena Apeninach, Pavullo Frignano (kapitał), Fanano, Fiumalbo, Lama Mocogno, Montecreto, Pievepelago, Polinago, Riolunato, Serramazzoni i Sestola, obejmująca obszar 689 kilometrów kwadratowych.
Ogrom i różnorodność terytorialna powodują, że Wspólnota odgrywa dużą rolę w zakresie koordynacji zarządzania usługami oraz ich promocji. Celem Wspólnoty jest również poszukiwanie równowagi pomiędzy potrzebą rozwoju a koniecznością ochrony dziedzictwa kulturowego i środowiska.
Dalej idącą formą współpracy są stowarzyszenia, grupujące podmioty publiczne i prywatne. Jako przykład wskazujemy stowarzyszenie podmiotów "Appeninno e Verde" w Emilii Romanii grupujący prowincje, gminy wspólnoty górskie, parki, izby handlowe oraz podmioty prywatne (organizatorów turystyki, konsorcja, miejscowe spółki. Stowaryzszeni powstało w 1998 r. na podstawie ustawy regionalnej L.R 7/98 oraz reformy turystyki obowiązującej od 2006. Celem stowarzyszenia jest promowanie produktu turystycznego "Appennino e Verde" oraz wspieranie działalności handlowej prowadzonej przez prywatnych członków.
Źródło: www.appenninoeverde.it