W Warszawie zakończyła się ogólnopolska konferencja pt. „Rola samorządów w polityce zagranicznej RP". Uczestniczyło w niej 250 samorządowców oraz eksperci i przedstawicieli MSZ. Samorządowcy przyjęli deklarację końcową.
Od połowy września tego roku realizowany był projekt „Rola samorządów w polityce zagranicznej RP" realizowany przez Związek Miast Polskich przy współudziale Instytutu Spraw Publicznych, Związku Powiatów Polskich oraz Związku Gmin Wiejskich RP.
Projekt ten dofinansowany był przez MSZ w ramach wsparcia obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej w 2012 roku. Konferencja, która 5 i 6 grudnia odbywa się w Warszawie, jest swoistym zakończeniem i podsumowaniem projektu.
Pierwszego dnia konferencji zaprezentowane zostały wyniki badań „Polskie samorządy i ich rola w polityce zagranicznej", które w październiku i listopadzie tego roku przeprowadził Instytut Spraw Publicznych we współpracy z ZMP (raport z badania dostępny jest na stronie www.polityka-zagraniczna-samorzad.info).
Jednak najwięcej emocji wzbudziła dyskusja wokół wsparcia, jakiego oczekują samorządy od Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Resort ustami wiceministra Jerzego Pomianowskiego przyznał, że klasyczna dyplomacja bez udziału i zaangażowania międzynarodowego samorządów, byłaby w dzisiejszych czasach uboga i anachroniczna. Wkład w politykę zagraniczną państwa polskiego w takim samym stopniu pochodzi dziś od obywateli i ich organizacji oraz od samorządów, co od urzędników administracji centralnej. Wyrazem uznania dla roli, jaką w tej dziedzinie odgrywają samorządy są trzy z siedmiu ogłoszonych przez MSZ priorytetów polskiej polityki międzynarodowej, w których realizacji resort przewiduje poważny udział samorządów. Jednocześnie przedstawiciel resortu spraw zagranicznych zapewnił, że wiele działań samorządów, będących realizacją polskiej polityki międzynarodowej, może liczyć na wsparcie finansowe ze strony MSZ. Fakt ten zgromadzeni na konferencji przedstawiciele miast, gmin, powiatów i województw uznali za niemal sensacyjny licząc, że takie zapisy i deklaracje oznaczają nowe otwarcie w kontaktach z MSZ.
Mimo to samorządowcy podkreślali, że potrzebna im jest dużo większa aktywność MSZ niż ogłoszenie siedmiu priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Przedstawiciele jst apelowali np. o organizowanie przez ministerstwo pakietu szkoleń dotyczących miękkich umiejętności poruszania się w innych niż europejskie obszarach kulturowych. Podkreślali też potrzebę lepszego informowania i wsparcia merytorycznego dla samorządów, które, jak przyznali wszyscy uczestnicy konferencji, faktycznie realizują politykę zagraniczną Polski, a często czują się osamotnione, zmuszone do działania po omacku i „na wyczucie".
Drugiego dnia warszawskiej konferencji dyskusja dotyczyła dwóch zasadniczych tematów: znaczenia wsparcia finansowego dla rozwijania współpracy zagranicznej przez samorządy oraz możliwości jakie daje zaangażowanie polskich samorządów w działalność samorządowych organizacji międzynarodowych. Przyjęta też została deklaracja końcowa.
Źródło: ZMP