Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pozwolenie na budowę bez podstawy prawnej

Pozwolenie na budowę bez podstawy prawnej fotolia.pl

Stwierdzenie nieważności uchwały rady gminy, w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w oparciu o postanowienia której została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę, stanowi podstawę do stwierdzenia nieważności tej decyzji na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 kodeksu postępowania administracyjnego, jako wydanej bez podstawy prawnej.

Stwierdzenie nieważności uchwały rady gminy wywołuje skutki od chwili jej podjęcia (ex tunc) i należy podzielić pogląd, że jest to sytuacja taka, jakby uchwała nigdy nie został podjęta. Stwierdzenie nieważności uchwały, należy ocenić pod względem skutków jakie to wywiera na czynności prawne, podjęte na podstawie takiej uchwały. 

Plan miejscowy, a także uchwała o zmianie planu miejscowego zgodnie z art. 14 ust 8 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jest aktem prawa miejscowego, czyli źródłem prawa powszechnie obowiązującego na obszarze działania organów, które je ustanowiły. Natomiast podstawowym wymogiem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego, jest zgodność z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, albo z decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku planu miejscowego (art. 35 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego).

W przypadku stwierdzenia nieważności uchwały o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, trudno mówić o zgodności zatwierdzonego projektu budowlanego i udzielonego pozwolenia na budowę z planem miejscowym. Zważywszy zaś na fakt, że stwierdzenie nieważności rodzi skutki ex tunc, można zasadnie twierdzić, że takiej zgodności nie było nigdy, od początku wydania decyzji, gdyż jest to sytuacja jakby uchwały o miejscowym planie, której stwierdzono nieważność, nigdy nie było w obrocie prawnym, nigdy nie została podjęta przez radę gminy.

Tym samym decyzja o pozwoleniu na budowę wydana w oparciu o plan miejscowy – uchwałę rady gminy, której następnie stwierdzono nieważność, jest wydana bez podstawy prawnej.
Orzeczenie sądu administracyjnego stwierdzające nieważność aktu prawa miejscowego, (uchwały rady gminy o planie miejscowym) musi rodzić skutki prawne przy ocenie aktów administracyjnych wydanych w oparciu o akt prawa miejscowego, którego nieważność stwierdzono.

Źródło: Orzecznictwo NSA

Niedz., 2 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka