Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dopuszczalność ustanowienia aktu prawa miejscowego na części obszaru gminy

Dopuszczalność ustanowienia aktu prawa miejscowego na części obszaru gminy fotolia.pl

Przepisy prawa miejscowego są powszechnie obowiązujące i w związku z tym obowiązują na obszarze właściwości organów, które je ustanowiły (obszar gminy). Czy to oznacza, że ustanowienie aktu prawa miejscowego tylko dla części obszaru gminy jest niedopuszczalne?

Organ właściwy do wydania przepisów prawa miejscowego (rada gminy, wyjątkowo organ wykonawczy - wójt, burmistrz albo prezydent miasta) ma kompetencję do wydawania przepisów powszechnie obowiązujących na obszarze swojej właściwości, jeżeli tak stanowi przepis prawa. Z tego jednak nie należy wysnuć wniosku, że zasięg aktu prawa miejscowego musi być tożsamy z obszarem właściwości organu stanowiącego to prawo, czyli z obszarem danej jednostki samorządu terytorialnego (D. Dąbek „Prawo miejscowe samorządu terytorialnego” Bydgoszcz, Kraków 2003 r. str. 72; podobnie: B. Dolnicki, „Akty prawa miejscowego samorządu terytorialnego” w: „Samorząd Terytorialny” 2004 r. nr 5, str. 6). Wprawdzie ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym nie stanowi o tym wyraźnie, jednakże można stwierdzić posługując się metodą argumentacji prawniczej, iż skoro organy gminy zostały upoważnione do stanowienia prawa powszechnie obowiązującego na całym obszarze gminy, to tym bardziej zostały upoważnione do stanowienia tego prawa tylko w odniesieniu do części tego obszaru.

Przykładem aktu prawa miejscowego, co do którego ustawodawca wyraźnie wypowiedział się, iż może być ustanowiony tylko na części obszaru gminy jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, o którym mowa w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Na marginesie można w tym miejscu wskazać, iż wyraźnie dopuszczono możliwość stanowienia aktów prawa miejscowego na części jednostki samorządu terytorialnego w art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa oraz pośrednio w art. 41 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, gdzie jednak odnosi się ono tylko do aktów o charakterze porządkowym, które mogą być wydawane tylko na obszarze przekraczającym obszar jednej gminy.

Śr., 28 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka