Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podzwonne dla narodowych funduszy inwestycyjnych

Podzwonne dla narodowych funduszy inwestycyjnych fotolia.pl

W połowie lat 90. ubiegłego wieku przeprowadzony został Program Powszechnej Prywatyzacji – rządowy program przekształcenia ponad 500 przedsiębiorstw państwowych w spółki prawa handlowego przy udziale obywateli. W jego wyniku powstało 15 narodowych funduszy inwestycyjnych, które obecnie mają już charakter zwykłych funduszy inwestycyjnych, jakich na współczesnym polskim rynku finansowym jest dużo. Pociąga to za sobą konieczność zamknięcia ery narodowych funduszy inwestycyjnych.

Jest to tym bardziej uzasadnione, że Program Powszechnej Prywatyzacji został zakończony wraz z likwidacją z dniem 10 stycznia 2005 roku rachunku bankowego funduszu prywatyzacji oraz dokonaniem ostatnich rozliczeń środków finansowych w terminie 30 czerwca 2006 roku, a sama struktura kapitałowa narodowych funduszy inwestycyjnych ulegała zmianom. W dniu dzisiejszym Narodowe Fundusze Inwestycyjne są spółkami działającymi na podstawie Kodeksu spółek handlowych, o różnym składzie akcjonariatu, w tym z udziałem akcjonariuszy będących podmiotami zagranicznymi.

W sposób formalny zakończenia ery nfi dokona ustawa o uchyleniu ustawy o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji oraz o zmianie niektórych innych ustaw, której projekt został skierowany do zaopiniowania przez Komisję Wspólną, w szczególności – na pierwszym etapie – przez jej Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych. Prócz uchylenia tytułowej ustawy, projekt przewiduje, że w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, podmioty utworzone na podstawie uchylanej ustawy, dokonają zmiany firmy w ten sposób, że nowa firma nie będzie zawierała oznaczenia „Narodowy Fundusz Inwestycyjny” lub skrótu „NFI”.

W ten sposób Program Powszechnej Prywatyzacji pozostanie jedynie w naszej pamięci…

Czw., 27 St. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski