Czy przepisy art. 253 kpa mają zastosowanie wobec przewodniczącego rady? Czy na przewodniczącym rady gminy ciąży obowiązek przyjmowania interesantów co najmniej raz w tygodniu po godzinach pracy? To pytania które trafiły do bazy dobrych praktyk MAiC tworzonej w ramach projektu Dobre prawo-sprawne rządzenie.
Eksperci orzekli, iż art. 253 kpa nie mają zastosowania wobec przewodniczącego rady gminy. Zgodnie z art. 253 kpa organy samorządu terytorialnego zobowiązane są przyjmować obywateli w sprawach skarg i wniosków w ustalonych prze siebie dniach i godzinach. Pojęcie organów samorządu terytorialnego posiada na gruncie kpa definicję legalna zawarta w art. 5 § 2 pkt 6 k.p.a. Zgodnie z tym przepisem, ilekroć w przepisach k.p.a. jest mowa o organach samorządu terytorialnego rozumie się przez to organy gminy, powiatu, województwa, związków gmin, związków powiatów, wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starostę, marszałka województwa oraz kierowników służb, inspekcji i straży działających w imieniu wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starosty lub marszałka województwa, a ponadto samorządowe kolegia odwoławcze.
Zatem przewodniczący rady gminy nie jest organem gminy i tym samym nie jest organem samorządowym w rozumieniu art. 253 kpa w związku z art. 5 § 2 pkt 6 k.p.a. Pozycja prawna przewodniczącego rady gminy uregulowana została w art. 19 i 20 u.s.g. Zgodnie z powołanymi przepisami zadaniem przewodniczącego jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz prowadzenie obrad rady. Przewodniczący ponadto zwołuje sesje rady gminy oraz przygotowuje porządek obrad (art. 20 u.s.g.). W żadnym wypadku przewodniczący rady gminy nie pełni funkcji kierowniczych. Brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych dla przyjęcia, iż przewodniczący rady gminy jest kierownikiem organu samorządowego, jakim jest rada gminy, wobec czego nie ma obowiązku przyjmowania interesantów co najmniej raz w tygodniu po godzinach pracy.
Ze szczegółowym uzasadnieniem można zapoznać się na stronach resortu administracji.
Źródło: www.administracja.mac.gov.pl