17 października 2012 roku, podczas inauguracji III Dni Kultury Solidarności, został ogłoszony II Konkurs o Nagrodę Pro Publico Bono „Samorządność dla solidarności" im. Mirosława Dzielskiego.
Głównym organizatorem tegorocznego Konkursu jest Fundacja Pomocy Wzajemnej „Barka", Laureat Pro Publico Bono – Nagrody Dwudziestolecia Odrodzenia Niepodległej Rzeczypospolitej. „Barka" realizuje Konkurs w partnerstwie z Instytutem Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Publico Bono oraz Związkiem Powiatów Polskich.
Głównym celem Konkursu jest promowanie intelektualnego i organizacyjnego dorobku laureatów tak, aby polskie społeczeństwo obywatelskie, instytucje życia publicznego, w tym zwłaszcza administracji oraz instytucje naukowe i twórcy naszej kultury intelektualnej mogli pozyskiwać wiedzę na temat sprawdzonych w praktyce programów i instrumentów działalności obywatelskiej "pro publico bono". W następstwie promocji konkursowej, stworzone przez laureatów Nagrody Pro Publico Bono "know-how" z zakresu twórczości społecznej podlega dalszemu opracowaniu – w ramach działalności Akademii Solidarności – think- tanku funkcjonującego pod egidą Nagrody Pro Publico Bono, w którego pracach uczestniczą także laureaci Nagrody ( jednym z rezultatów zwycięstwa w Konkursie jest członkostwo laureata w Akademii Solidarności). W ten sposób działalność Nagrody ma przyczyniać się do tworzenia innowacji strukturalnych w różnych obszarach polityki społecznej, a także do wspierania rozwoju społecznego i gospodarczego wspólnot lokalnych oraz regionów, w szczególności tych, w których laureaci Konkursu prowadzą swoją działalność. Nagroda, jako instytucja życia społecznego ( tak formułował jej funkcję jeden z jej założycieli, Jan Nowak Jeziorański) ma zapewnić upowszechnienie programów i metod zarządzania sprawami publicznymi, stworzonych przez daną organizację oraz zweryfikowanych pozytywnie w Konkursie o Nagrodę Pro Publico Bono "Samorządność dla solidarności" im. Mirosława Dzielskiego.
Za przebieg i organizację Konkursu o Nagrodę oraz za całokształt działań związanych z promocją Nagrody odpowiada Kapituła Nagrody Pro Publico Bono "Samorządność dla solidarności" im. Mirosława Dzielskiego, działająca pod przewodnictwem sędziego Jerzego Stępnia, b. Prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Członków Kapituły Nagrody powołuje Kuratorium Fundacji Konkurs Pro Publico Bono, jako organ instytucji, która ustanowiła Nagrodę, i która jest wyłącznym dysponentem praw do jej nadawania, jak również do decydowania o jej kształcie i kierunkach rozwoju.
Uczestnictwo w Konkursie
Udział w Konkursie może wziąć każdy podmiot społeczeństwa obywatelskiego, działający w jakiejkolwiek formie organizacyjnej (bez względu na status formalnoprawny danej organizacji). Zatem mogą być to zarówno stowarzyszenia, fundacje obywatelskie, instytucje Kościoła i wspólnot religijnych, jak i inne nie posiadające osobowości prawnej inicjatywy oraz zrzeszenia obywatelskie.
Decyzja o uczestnictwie i zakresie zgłoszonej do Konkursu działalności należy do samej organizacji – uczestnika Konkursu.
Organizacja sama decyduje czy chce wziąć udział w Konkursie i deklaruje to poprzez przekazanie w regulaminowym terminie wypełnionej ankiety konkursowej, do właściwego miejscowo starosty powiatowego (w przypadku powiatów grodzkich do prezydenta miasta wykonującego zadania starosty grodzkiego). Zgłoszenie w starostwie powiatowym ma zatem charakter rejestracji chęci uczestnictwa w Konkursie i nie wpływa w żaden sposób na autonomiczną wolę podmiotu obywatelskiego w tym względzie. W zależności od tego, czy dany podmiot zgłasza do Konkursu całokształt swojej działalności, czy tylko wybrane dzieło (zakres zgłaszanej działalności) wypełnia odpowiednio część pierwszą lub część drugą ankiety konkursowej.
Sposób dokonania zgłoszenia
Zgłoszenia dokonuje się za pośrednictwem starosty powiatu (w odniesieniu do starostw grodzkich, odpowiednio za pośrednictwem prezydenta miasta wykonującego zadania starosty grodzkiego), na terenie którego jurysdykcji dana organizacja ma siedzibę lub prowadzi swoją działalność. Zgłoszenia dokonuje się poprzez zarejestrowanie ankiety konkursowej w starostwie powiatowym. Przekazania dokumentacji konkursowej Kapitule Nagrody dokonuje starosta powiatowy, w trybie uzgodnionym z Zarządem Związku Powiatów Polskich.
Dokumenty i tryb ich przekazania w celu dokonania skutecznego zarejestrowania chęci uczestnictwa w Konkursie
Potrzebne dokumenty to ankieta konkursowa oraz materiały dokumentujące zgłoszoną działalność. Przystąpienie do Konkursu następuje zatem poprzez przesłanie wypełnionej ankiety konkursowej drogą mailową (wyłącznie ankieta) oraz drogą pocztową (ankieta wraz z materiałami dokumentującymi działalność zgłoszoną do Konkursu) na adres właściwego miejscowo starosty powiatowego.
Dostępność ankiety konkursowej
Ankietę konkursową można pobrać na stronie Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka": www.barka.org.pl, Związku Powiatów Polskich: www.zpp.pl oraz na stronie Pro Publico Bono Communicatio: www.propublicobono.pl.
Kryteria oceny uczestników Konkursu
Ocena działalności zgłoszonych podmiotów jest przeprowadzana w oparciu o następujące kryteria:
a) ocena charakteru dzieła społecznego i zakresu współpracy organizacji realizującej dane dzieło z innymi podmiotami lokalnymi - organizacjami społecznymi, władzami i innymi instytucjami samorządowymi, z instytucjami ogólnopaństwowymi, z organizacjami międzynarodowymi;
b) ocena działań danej organizacji przez jej beneficjentów (czy szerzej – ocena bezpośredniego otoczenia, w którym funkcjonuje dana organizacja);
c) ocena skuteczności realizacji podejmowanych działań.
Analiza złożonego wniosku
Analizę ankiety oraz innych dokumentów zgłoszonych do Konkursu dokonuje Kapituła Nagrody, korzystając ze wparcia działającego przy Kapitule Kolegium Ekspertów Nagrody Pro Publico Bono "Samorządność dla solidarności" im. Mirosława Dzielskiego. Na wniosek Kapituły, Kolegium Ekspertów Nagrody może przeprowadzić audyt merytoryczny, organizacyjny i finansowy działalności organizacji - uczestnika Konkursu.
Termin zgłoszenia uczestnictwa – rejestracji w starostwie powiatowym.
Dokumenty można składać do 28 lutego 2013 roku. O terminie zgłoszenia decyduje data stempla pocztowego.
Terminy ogłoszenia wyników
Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi w dniu 10 czerwca 2013roku. Wstępna selekcja wniosków zakończy się ogłoszeniem listy finalistów przez Kapitułę Nagrody w terminie do 3 Maja 2013 roku.
Gdzie można uzyskać więcej informacji dotyczących Nagrody
Więcej informacji dotyczących uczestnictwa w konkursie można uzyskać:
- Strona Pro Publico Bono Communicatio: www.propublicobono.pl oraz na profilu www.facebook.com/FundacjaPPB
- Strona Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka": www.barka.org.pl
- Strona Związku Powiatów Polskich: www.zpp.pl