Pierwszy etap akcji korporacji samorządowych "stawka większa niż 8 mld" zakończył się sukcesem zebrania ponad 300 tys. podpisów pod projektem ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt przewiduje zwiększenie udziału samorządów w PIT, przywrócenie zasady rekompensaty zmian ustawowych, wprowadzenie subwencji ekologicznej. Dokument został złożony 27. września w sejmie.
Kto zebrał najwięcej
Dzięki aplikacji sumującej, do której większość koordynatorów akcji wpisywała liczbę zbieranych podpisów, można było na bieżąco oglądać zaangażowanie miast i gmin w akcję i śledzić jej dynamikę. Niekwestionowanym liderem w zbieraniu podpisów okazał się Rybnik (ponad 8000 podpisów). Najwięcej głosów poparcia zdobyły jednak gminy wiejskie. Miały też najwyższy procentowy udział mieszkańców (często ponad 30%). Najaktywniejsze okazały się JST z województwa śląskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego (45% wszystkich gmin). Do akcji włączyło się wiele lokalnych i ogólnopolskich organizacji pozarządowych, a także regionalnych stowarzyszeń samorządowych. Ponad 40 rad podjęło specjalne uchwały popierające inicjatywę. Wiele miast prowadziło swoje własne kampanie promujące akcję. Ukazało się ponad 1000 publikacji medialnych.
Co dalej?
Rozmowa na temat projektu ustawy nie będzie łatwa. Samorządy są otwarte na dialog i nie będą upierać się przy tym jedynym rozwiązaniu. Oczekują jednak na poważną rozmowę z ministerstwem finansów na temat wzmocnienia swoich finansów i konkretne propozycje. Są już pierwsze pozytywne reakcje ze strony rządzących: spotkanie z ministrem Michałem Bonim, debata w Sejmie na temat finansów zainicjowana przez przewodniczącego Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego, Piotra Zgorzelskiego czy zaproszenie na posiedzenie podkomisji sejmowej zajmującej się finansami samorządu. Jakie będą efekty, zobaczymy.
Źródło: http://stawka8mld.pl