Łączny koszt szkolenia (wraz z zakwaterowaniem, wyżywieniem i przejazdami), sfinansowany w całości ze środków państwowego Funduszu Pracy, stanowi dla członka Powiatowej Rady Zatrudnienia przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Powiatowy Urząd Pracy będzie płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i jako płatnik powinien poinformować członka Powiatowej Rady Zatrudnienia o osiągniętym przychodzie, przesyłając mu w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy czytamy w bazie dobrych praktyk prowadzonych przez resort administracji w ramach projektu „Dobre prawo-sprawne rządzenie”.
Eksperci z MAiC uzasadniają, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 6 października 2004 r. w sprawie rad zatrudnienia (Dz. U. nr 224, poz. 2281) powiatowa rada zatrudnienia może uchwalić roczny plan szkolenia jej członków lub podjąć uchwałę o potrzebie zorganizowania dla zainteresowanych członków szkolenia na określony temat związany z realizacją przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (§8). Szkolenia członków powiatowej rady zatrudnienia finansowane są przez starostę z Funduszu Pracy w ramach limitu pozostającego w jego dyspozycji (§9). Członkowie rad zatrudnienia wybierani są kadencyjnie wg kryteriów określonych w ustawie, spośród wskazanych podmiotów. Ustawowe uregulowania dotyczące członków rady zatrudnienia wskazują jednoznacznie na niezarobkowy i pozazawodowy charakter tej funkcji.
Dla celów podatkowych przyjmuje się, że nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności podmiotów, których skutkiem jest przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar . Członkowie Powiatowej Rady Zatrudnienia wykonują czynności zlecone przez starostę, na podstawie powołania, dlatego też bez względu na to czy są pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy czy też nie, przychody uzyskiwane przez nich w związku z pełnieniem funkcji członka rady zatrudnienia (a do takich należą omawiane świadczenia uzyskiwane z tytułu szkoleń), należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 6 ustawy PIT .
Członkowie Powiatowej Rady Zatrudnienia uzyskują nieodpłatne świadczenie w postaci możliwości uczestnictwa w szkoleniach przy jednoczesnym nie ponoszeniu wydatków z tego tytułu. W konsekwencji też, powstaje u nich przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którego zasady ustalania określa art. 11 ust. 2a ww. ustawy.
Szczegółowa odpowiedź wraz z odniesieniem do aktów prawnych i uzasadnieniem dostępna jest tutaj.