Dobczyce z powodzeniem realizują zadania inwestycyjne i remontowe wspólnie z partnerami społecznymi - głównie stowarzyszeniami, takimi jak OSP czy kluby sportowe. Dzięki temu powstają nowe obiekty wykorzystywane do statutowej działalności organizacji społecznych. To właśnie inicjatywa oddolna, zaangażowanie społeczników i pasja, gwarantują, że nowe palcówki służą mieszkańcom. Fakt, że mieszkańcy mają swój udział w powstaniu obiektu (poprzez składki, darowizny itp.) daje pewność, że organizacje społeczne nie będą wykorzystywać go tylko na potrzeby własne.
Urząd jest w tym zakresie realizatorem polityki społecznej Gminy i Miasta Dobczyce, polityki wynikającej ze strategii rozwoju Gminy i opartej o zasadę, że podstawą budowania społeczeństwa obywatelskiego jest wspieranie istniejącej aktywności mieszkańców.
W ramach współpracy organizacja społeczna realizuje proces budowlany własnymi zasobami, a z budżetu gminy pokrywane są koszty zakupu materiałów. Aby było możliwe bezpośrednie finansowanie budowy i remontów tych obiektów z budżetu gminy, konieczne jest zastosowanie formuły współwłasności obiektów (gmina inwestuje w swoją własność). Daje to stowarzyszeniom faktyczny udział właścicielski, a zatem realną podmiotowość. Do współwłasności dochodzi się poprzez przyjęcie uchwały Rady Miejskiej w tej sprawie lub uchwały walnego zgromadzenia stowarzyszenia (gmina dopuściła stowarzyszenia do współwłasności na swoich obiektach w 2 przypadkach, a stowarzyszenia dopuściły gminę w 7 przypadkach).
Dla obydwu podmiotów są to autonomiczne decyzje, oparte o jasno sformułowane zasady:
- wspólne określenie celów, którym inwestycja ma służyć (nie budujemy po to, aby wybudować, ale aby prowadzić pożyteczną społecznie działalność),
- sformalizowany odpowiednimi uchwałami obu stron podział zadań i sposób finansowania,
- zapewnienie wsparcia organizacyjnego, administracyjnego dla organizacji ze strony urzędu,
- zapewnienie przez organizację „silnego sponsora” (lokalni przedsiębiorcy i działacze), który przez zaangażowanie swojego wymiernego potencjału zapewnią powodzenie przedsięwzięcia Zastosowana formuła – „gmina zakupuje materiał, organizacja buduje”, została rozszerzona o obiekty pozostające wyłączną własnością gminy, a użytkowane przez organizacje, takie jak kluby sportowe.
W ten sposób powstały 2 boiska sportowe z budynkami klubowymi, a w trakcie budowy są kolejne 2.
Zasady te zostały wypracowane w oparciu o wieloletnią współpracę z organizacjami społecznymi i nie są sformalizowane. Urząd, zgodnie z tymi zasadami, wspiera nie tylko działalność realizowaną w oparciu o powstałe obiekty, ale także pozostałą działalność organizacji i społeczności lokalnych. Cele do realizacji są konsultowane i wspólnie ustalane. Każda organizacja ma inne potrzeby i widzi inne możliwości inwestowania. Przykładowo w jednej miejscowości organizacje skupiają się na budowie boiska sportowego z zapleczem, w innej na rozbudowie Strażnicy OSP czy urządzaniu konkursów i wystaw.
Ważne jest, aby przy ustalaniu celów dać członkom organizacji poczucie pełnego uczestnictwa i realną odpowiedzialność. Po ukończeniu inwestycji, Urząd pomaga w przygotowaniu uroczystego otwarcia nowego obiektu. Burmistrz bierze udział w imprezie, dziękując członkom organizacji za wkład pracy. W sprawozdaniach z działalności inwestycyjnej, podczas sesji Rady Miejskiej, podawane są informacje o stanie zaawansowania inwestycji oraz o wkładzie pracy własnej członków stowarzyszeń. W sesjach biorą udział Radni, sołtysi, dyrektorzy szkół, kierownicy referatów oraz zaproszeni goście i mieszkańcy. Jest to dobre miejsce i stosowne grono, aby promować pracę stowarzyszeń i zachęcać innych do współdziałania w oparciu o takie same zasady.
Wspólne działania Urzędu i organizacji są rozliczane, ilości roboczogodzin stowarzyszenia oraz efekty inwestycji są przedstawiane w sprawozdaniu budżetowym za dany rok oraz w aktualnościach na stronie internetowej. Informacje o wspólnie realizowanych inwestycjach zamieszczane są również w prasie lokalnej i regionalnej. To skutecznie rozbudza konkurencję wśród liderów społeczności lokalnych i zachęca ich do podejmowania inicjatyw.
Źródło: www.bazadp.jakoscwurzedzie.pl, www.dobczyce.pl