Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co dalej z rozwojem ekonomii społecznej?

Co dalej z rozwojem ekonomii społecznej? fotolia.pl

Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej opublikował na swojej stronie internetowej raport z konsultacji projektu Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Dokument jest rezultatem prac, które prowadził powołany przez Prezesa Rady Ministrów Zespół ds. rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej. Wstępne konsultacje miały na celu poznanie opinii środowiska ekonomii społecznej odnośnie kształtu dokumentu i przyjętych w nim kierunków działania.

Warto zaznaczyć, że projekt KPRES został oceniony ogólnie pozytywnie, choć szereg elementów wymaga dopracowania. Rekomenduje się przyjęcie kierunkowe projektu przez Zespół, z obowiązkiem dopracowania go na podstawie zgłoszonych do końca listopada 2012 roku wniosków.

Szczególnie dużo uwag o charakterze negatywnym dotyczyło Rozdziału I "Diagnoza" oraz Rozdziału II "Cele KPRES". Oba te rozdziały wymagają ponownej redakcji.  Podobny problem dotyczy doprecyzowania poszczególnych celów i ich rezultatów. Należy przejrzeć badania ekonomii społecznej, które pojawiły się już po ogłoszeniu dokumentu (m.in. badań NGO 2010), oraz inne, nie uwzględnione przy przygotowywaniu diagnozy. Szczególną uwagę, należy zwrócić na system wsparcia doradczego dla sektora ekonomii społecznej. Niewykluczone, iż obecne spojrzenie, oparte na status quo, wymaga podejścia innowacyjnego i ponownego przyjrzenia się efektywności systemu wsparcia oraz umiejętnemu budowaniu systemu wdrażania dla OWES.

Należy doprecyzować poszczególne kierunki interwencji w taki sposób, aby były one potraktowane zadaniowo. Należy również rozważyć ograniczenie niektórych kierunków interwencji. Niezbędne jest również przypisanie podmiotów odpowiedzialnych za konkretne działania, oraz źródeł finansowania. Szczególnie istotne jest szybkie przygotowanie budżetu KPRES w związku z pracami nad programami operacyjnymi.

Pełny tekst raportu z konsultacji projektu Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej do pobrania na stronie Departamentu Pożytku Publicznego. 

Źródło: www.pozytek.gov.pl

Pt., 12 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna