Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dzielmy się doświadczeniami z budżetem partycypacyjnym

Dzielmy się doświadczeniami z budżetem partycypacyjnym fotolia.pl

Coraz więcej gmin w Polsce przygotowując budżet korzysta z formuły budżetu partycypacyjnego. To i duże miasta, jak Poznań, ale i mniejsze – Sopot, Płock, czy Karpacz. Polega to na szerokich konsultacjach z mieszkańcami planowanych wydatków oraz pytaniu mieszkańców, które wydatki powinny być zrealizowane w pierwszej kolejności.

Budżet partycypacyjny od wielu lat stosowany jest w krajach Europy Zachodniej, wiemy już więc, jakie ma zalety. Do najważniejszych należy zwiększenie wpływu obywateli na finanse miasta, wzrost zaufania społeczności do władz gminy, większa wiedza mieszkańców o możliwościach finansowych miast.

W związku z powyższym na stronie MAC powstała specjalna podstrona zawierająca informacje na temat budżetu partycypacyjnego. Aby na nią wejść wystarczy klinkąć tutaj.

 "Zależy nam na tym, aby serwis ten stał się miejscem wymiany informacji i doświadczeń. Dlatego zachęcamy przedstawicieli gmin, w których zrealizowano projekt do nadsyłania informacji. W serwisie dostępny jest prosty formularz do ściągnięcia i wypełnienia. Mamy nadzieje, że zebrane informacje przydadzą się tym obywatelom i przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego, którzy zastanawiają nad wdrożeniem budżetu partycypacyjnego w swoich miejscowościach." - informuje MAC.

Źródło: MAC

Pon., 1 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka