Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pryncypialnie

Pryncypialnie fotolia.pl

Na posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska w dniu 17 września b.r. większość toczących się dyskusji nie dotyczyła bezpośrednio projektów przedłożonych do zaopiniowania aktów prawnych, a raczej zasad, na których powinno być oparte prawo i funkcjonowanie państwa.

Najwięcej refleksji tego typu przyniosła dyskusja nad projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych dotyczącego narzucenia na zamawiających określonych obowiązków w zakresie nadzoru nad procesem podwykonawstwa. Przedstawiciel Związku Powiatów Polskich zadał retoryczne pytania – czy Prawo zamówień publicznych ma być stanowione w interesie publicznym, czy prywatnym; czy tworzenie kazuistycznych przepisów o charakterze instruktażowym jest najlepszym sposobem kształtowania systemu prawa; czy wyliczony został nakład pracy potrzebny do wykonania proponowanych przepisów. Ostateczną decyzję co do sposobu rozstrzygnięcia przeniesiono na posiedzenie strony samorządowej.

Podobnie do rozstrzygnięcia na posiedzeniu strony samorządowej został skierowany projekt ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych – w związku z krótszymi terminami płatności nakładanymi na podmioty publiczne i to niezależnie od tego, czy np. w terminie otrzymają one środki unijne.

Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw nie budził wątpliwości merytorycznych. Zastrzeżenia budziło jednak tempo prac – przekształcenie szczegółowych założeń w projekt ustawy zajęło ponad 5 kwartałów, a sam projekt – implementujący dyrektywę unijną – już teraz jest opóźniony ponad rok w stosunku do terminu wdrożenia dyrektywy. Wobec zarzutów ze strony samorządowej przedstawiciele Ministerstwa Środowiska wyjaśnili, że było to spowodowane nowymi zasadami opracowywania aktów normatywnych, tj. redagowaniem projektu przez Rządowe Centrum Legislacji. W tej sytuacji wątek nie był dalej kontynuowany, a projekt otrzymał pozytywną opinię.

Opracowany przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw jest odpowiedzią na zgłaszane od dawna ze strony samorządowej postulaty. Projekt bez problemów otrzymał zatem pozytywną opinię; jedynym zgrzytem była podjęta przez Współprzewodniczącego ze strony rządowej próba ograniczenia możliwości wypowiedzi przedstawiciela Związku Powiatów Polskich wyłącznie do zagadnień dotyczących powiatów (w domyśle: całkowicie, gdyż powiaty co do zasady nie prowadzą gospodarki mieszkaniowej). W odpowiedzi wskazano jednak, że regulamin pracy Komisji Wspólnej nie zakazuje przedstawicielom żadnej korporacji wspierania innych korporacji w sprawach ich dotyczących.

Po doświadczeniach z posiedzeń pozostałych Zespołów Zespół ds. Infrastruktury odstąpił od opiniowania projektu ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów – jako bezprzedmiotowego na obecnym etapie prac.

Pozytywnie zostały zaopiniowane:

  1. projekt rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie dokumentacji rekompensat dotyczących obszaru ograniczonego użytkowania dla przedsięwzięcia polegającego na budowie dróg krajowych;
  2. projekt dokumentu rządowego pt. „Lista proponowanych obszarów mających znaczenie dla Wspólnoty (OZW) oraz zmiany w dotychczasowych obszarach przyjętych przez Radę Ministrów i zatwierdzonych przez Komisję Europejską, jako OZW”;
  3. projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych warunków, sposobu i trybu przyznawania dofinansowania na realizację działań związanych z wytwarzaniem biokomponentów, biopaliw ciekłych lub innych paliw odnawialnych i wykorzystaniem ich w transporcie;
  4. projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości;
  5. projekt Założeń Krajowej Polityki Miejskiej do roku 2020 (opinia wstępna);
  6. projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw.
Pt., 21 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski