Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Cele wykorzystania eurofunduszy 2014-2020

Cele wykorzystania eurofunduszy 2014-2020 fotolia.pl

Znaczący wzrost wspierania badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji oraz przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną, a także tzw. włączenia społecznego. Natomiast znaczący spadek wspierania prostych inwestycji kulturalnych i transportowych.

Takie m.in. propozycje, wynikające z polskich dokumentów strategicznych i unijnych projektów rozporządzeń, przygotowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w dokumencie "Programowanie perspektywy finansowej 2014 -2020 - uwarunkowania strategiczne". Dziś opisujemy cele interwencji funduszy polityki spójności w najbliższym okresie w Polsce. W następnych artykułach uwagę poświęcimy proporcjom funduszy i sposobowi podziału pieniędzy na szczeblu krajowym i regionalnym.

Biorąc pod uwagę uwarunkowania wynikające zarówno z poziomu europejskiego, jak i krajowego, celem konsekwentnie realizowanym w ramach nowej perspektywy finansowej 2014- 2020 powinno stać się oparcie rozwoju na innowacyjności impecie cyfrowym i edukacji, przy jednoczesnym likwidowaniu istniejących barier rozwojowych:

Zwiększenie innowacyjności gospodarki

Rozumiana jest ona w założeniach szeroko, jako innowacyjność różnych sektorów i dziedzin (w tym szkolnictwo wyższe, przemysły kreatywne, kultura, rozwiązania innowacyjne w przedsiębiorstwach, innowacyjność własna itp.), poprzez m.in. zapewnianie warunków dla wzrostu popytu na wyniki badań naukowych, podwyższenie stopnia komercjalizacji badań, zapewnianie kadr dla B+R i zwiększanie wykorzystania rozwiązań innowacyjnych.

Zwiększanie wykorzystania technologii cyfrowych

Z jednej strony chodzi o wsparcie dla rozprzestrzeniania się innowacyjności i kreatywności; z drugiej zaś o sprzyjanie realizacji działań z zakresu tzw. włączenia społecznego, poprzez zapewnienie powszechnego dostępu do szerokopasmowego Internetu, upowszechnienie wykorzystania technologii cyfrowych i zapewnienie odpowiedniej jakości treści i usług cyfrowych.

Rozwój kapitału ludzkiego

Stanowi on podstawę do kreatywności i innowacyjności społeczeństwa (edukacja od najwcześniejszych lat, uczenie się przez całe życie – umiejętności i reagowanie na potrzeby rynku pracy, aktywne starzenie się społeczeństwa).

Zwiększenie zewnętrznej i wewnętrznej dostępności transportowej

Rozumiane jest jako dokończenie procesu modernizacji i rozbudowy połączeń transportowych między miastami wojewódzkimi oraz włączającymi sieci krajowe w sieć TEN-T. Dostępność transportowa powinna stać się czynnikiem wzmacniającym rozprzestrzenianie procesów rozwojowych, stwarzającym warunki dla lepszego wykorzystania kapitału ludzkiego.

Jak sami autorzy dokumentu przyznają, najbliższa dekada będzie kluczowa dla rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Konieczne będzie przeprowadzenie niezbędnych reform związanych z polityką równoważenia finansów publicznych i zwiększania oszczędności, przy jednoczesnym wsparciu działań prorozwojowych. Przesunięty zostanie środek ciężkości z działań skierowanych przede wszystkim na likwidowanie największych barier rozwojowych - tj. odrabianie zaległości infrastrukturalnych, na działania wspierające rozwój oparty na innowacyjności, edukacji i technologii cyfrowej.

Pon., 17 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża