Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PPP – innowacyjna forma inwestycji

PPP – innowacyjna forma inwestycji fotolia.pl

Partnerstwa publiczno-prywatne to sposób na zdynamizowanie rozwoju i inwestycji, którego atuty uwidaczniają się zwłaszcza w czasach spowolnienia gospodarczego. W Polsce potencjał PPP ciągle nie jest w pełni wykorzystywany, o czym najdobitniej świadczy ciągle mała liczba projektów realizowanych w tej formule. Tymczasem współpraca sektorów publicznego z prywatnym jest innowacyjną formą inwestycji, która przynosi korzyści obu stronom, ale jej największym beneficjentem jest społeczeństwo. Niewielkie zainteresowanie partnerstwem publiczno-prywatnym powinno więc mobilizować do działań, które pozwolą zaimplementować PPP do praktyki realizacji zadań publicznych jako uzupełnienie klasycznej polityki inwestycyjnej.

Skrót PPP w polskich uwarunkowań często rodzi liczne obawy, związane z działaniem wspólnie prowadzonym przez administrację i biznes. Ostrożność wobec projektów realizowanych na styku tego, co publiczne z tym, co prywatne jest po części konsekwencją braku pełnej wiedzy na temat istoty oraz mechanizmów tej formy współpracy. Deficyt informacji jest jednak stopniowo redukowany, między innymi dzięki działaniom Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W ramach projektu systemowego pn. „Partnerstwo publiczno-prywatne" PARP dokonuje wszechstronnej analizy tego zagadnienia, której efektem jest cykl specjalistycznych publikacji skierowanych do przedsiębiorców, przedstawicieli administracji centralnej i samorządowej, instytucji finansowych i wszystkich podmiotów zainteresowanych praktycznym wykorzystaniem możliwości, jakie niesie ze sobą formuła PPP. Działania projektowe obejmują także cykl seminariów regionalnych poświęconych tej problematyce, ogólnopolskie konkursu projektów PPP, kampanię promocyjno-informacyjną i wreszcie wsparcie podmiotów publicznych oraz prywatnych w realizacji przedsięwzięć w modelu kooperacyjnym. Kluczowe dla spopularyzowania partnerstwa publiczno-prywatnego będzie jednak zbudowanie sprzyjającej mu atmosfery zaufania, przełamanie barier mentalnościowych i uświadomienie wielorakich korzyści wynikających z aktywności sektora prywatnego przy realizacji zadań pozostających dotąd w domenie publicznej.

Powyższy materiał jest wstępem do pełnego artykułu analitycznego zamieszczonego na stronach Portalu Innowacji. Zainteresowanych ciągiem dalszym zachęcamy do kliknięcia tutaj.

Źródło: pi.gov.pl

Pon., 6 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka