Taksówka jest doskonałym środkiem transportu, gdy musimy się szybko przemieszczać lub omijać zakorkowane ulice. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, iż korzystanie z tej usługi wymaga stosowania pewnych zasad etykiety.
Oto kilka ważnych zasad odpowiedniego zachowania w taksówce:
- Zamawiając taksówkę powinieneś podać dokładny adres, skąd chcesz rozpocząć swoją podróż, a także jej cel.
- Wsiadając do taksówki przywitaj się z kierowcą oraz podaj swoje nazwisko lub hasło na jakie umówiłeś się z dyspozytorem składając zamówienie danej trasy (czynność ta rzecz jasna dotyczy sytuacji zamawiania taksówki przez telefon). Niektóre korporacje wydają specjalne karty dla swoich stałych klientów – jeżeli takową posiadasz, wystarczy że podasz jej numer. Taksówkarz będzie wiedział, że wsiada właściwa osoba lub sprostuje, jeżeli przyjechał po kogoś innego. Wsiadając do taksówki powinieneś również powtórzyć dokładną lokalizację miejsca, do którego chcesz się udać, a także spytać o przybliżoną cenę kursu.
- W pojeździe zawsze wybieraj tylne siedzenia (wyjątek stanowi sytuacja, gdy ilość osób wymaga zajęcia przez jednego z pasażerów miejsca obok kierowcy). Obok kierowcy powinna usiąść osoba najstarsza, zajmująca najwięcej miejsca lub ten, kto płaci za kurs. Pamiętaj by po zajęciu miejsca zapiąć pasy.
- Podczas jazdy nie możesz nakłaniać taksówkarza do przekroczenia prędkości, jak i złamania innych zasad kodeksu drogowego. To kierowca odpowiada za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów.
- Podczas jazdy taksówką nie powinieneś palić papierosów.
- Podczas jazdy nie powinieneś zagadywać kierowcy. Ogólnie rzecz biorąc rozmowa z taksówkarzem jest dozwolona, ale to kierowca taksówki powinien zaproponować temat. Pamiętaj jednak, że taksówka to nie miejsce na spory moralne czy tez polityczne. Jeżeli jedziesz taksówką z inną osobą lub osobami, podejmujcie lekkie tematy rozmów. Nie zachowujcie się tak, jakby kierowcy z wami niebyło. Nie przesadzaj również z rozmowami telefonicznymi. Długie i głośne rozmowy przez telefon komórkowy nie należą do kulturalnego zachowania i dodatkowo mogą rozpraszać kierowcę. Co do zachowania kierowcy, nie powinien on prowadzić rozmów telefonicznych w czasie czynnej pracy (gdy przewozi pasażerów).
- Po dojechaniu na wyznaczone miejsce powinieneś podziękować kierowcy i oczywiści zapłacić (warto mieć przy sobie drobne pieniądze, by nie sprawiać sobie i kierowcy problemu z rozmienianiem dajmy na to stuzłotowego banknotu, gdy przykładowo kurs kosztuje czternaście złotych).
Źródło: spec.pl oraz logo.pl