Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kącik motoryzacyjny (cz.6). Leki na które powinien uważać kierowca

Kącik motoryzacyjny (cz.6). Leki na które powinien uważać kierowca fotolia.pl

O tym że po spożyciu alkoholu nie powinno się wsiadać za kierownicę powszechnie wiadomo. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że nienależny tego robić po zażyciu niektórych lekarstw. 

Leki po których prowadzenie samochodu jest niewskazane:

Leki nasenne.
Mimo iż są stosowane głównie przed snem, zdarzyć się może iż będą działać jeszcze po przebudzeniu (leki długodziałające np. nitrazepam, wywołują znużenie, wydłużenie czasu reakcji, niemożność skupienia uwagi). Za względnie bezpieczne uważane są leki średnio i krótkodziałające (średniodziałajace to np. zopiklon, estazolam, krótkodziałajace to triazolam i midazolam).

Leki znieczulające (ogólnie).
Znieczulenie drogą wziewną upośledza zdolność prowadzenia przez około 8 godzin, a dożylną przez całą dobę. Dodatkowo osoby otyłe powinny liczyć się z dłuższym czasem niezdolności kierowania ze względu na kumulację substancji znieczulającej w tkance tłuszczowej. Również pielęgniarki i anestezjolodzy, którzy mają styczność z lekami znieczulającymi powinni szczególnie uważać. Leki znieczulające powodują zwolnienie procesów myślowych, senność i upośledzenie koordynacyjne.

Leki przeciwbólowe.
Leki przeciwbólowe to także środki narkotyczne (pochodne morfiny) po nich obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów. Przykładem jest kodeina o działaniu przeciwkaszlowym, która jest składnikiem wielu leków na przeziębienia i infekcje dróg oddechowych. Drugim typem leków przeciwbólowych są te nienarkotyczne dostępne bez recepty i stosowane często bez kontroli lekarza. Za potencjalnie niebezpieczne uważa się leki zawierające kwas acetylosalicylowy oraz paracetamol.

Leki przeciwpadaczkowe
Sama padaczka wyklucza prowadzenie samochodu, lecz część leków przeciwpadaczkowych stosowanych jest również do leczenia innych chorób (np. arytmii serca, nerwic).

Psychoenergizujące.
Poprawiają procesy kojarzenia a także kolokwialnie mówiąc odświeżają umysł przez co podnoszą sprawność psychofizyczną. Jedną z najbardziej znanych substancji psychoenergizujących jest kofeina zawarta w kawie, herbacie, napojach pobudzających. Czysta kofeina a także w połączeniu z innymi substancjami wchodzi w skład wielu leków przeciwbólowych oraz leków na przeziębienia, toteż łatwo może dojść do przedawkowania określanego jako tzw. „stan podchmielony”. Objawami tego stanu są; niepokój ruchowy, zaburzenie koordynacji, obniżenie krytycyzmu). W takich właśnie przypadkach kofeina przestaje być sprzymierzeńcem kierowcy.

Neuroleptyki (leki kojące).
Leki te stosuje się w leczeniu psychiatrycznym, ale również przy nerwicach, zawale serca, nadczynności tarczycy, fobiach. Tłumiąc reakcje emocjonalne automatycznie zmniejszają uwagę, zdolność koncentracji, wydłużają czas reakcji i obniżają sprawność mięśni.

Leki stosowane w terapiach chorób cywilizacyjnych.
Mowa tutaj o środkach stosowanych podczas terapii związanych z nadciśnieniem, cukrzycą, alergią. Substancje te przyjmowane są przez dłuższy okres, często w połączeniu z innymi lekami lub używkami, co może stanowić problem nie tylko zdrowotny, ale także komunikacyjny.

Leki wpływające na wzrok.
Wzrok jest najważniejszym zmysłem potrzebnym do prowadzenia samochodu. Leki stosowane np. w diagnostyce oka i dna oka wpływają na zaburzenie widzenia. Rozszerzają się źrenice, a to zaś pogarsza ostrość wzroku i uniemożliwia rozróżnianie kształtów i odległości.

Kierowco, brałeś nie jedź!
Kierowca po zażyciu leku zmniejszającego sprawność prowadzenia samochodu odpowiada tak samo, jak znajdujący się pod wpływem alkoholu, jeśli spowoduje wypadek.

Źródło: pro-test.pl

Wt., 26 Czrw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa