Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak prawić komplementy? Poradnik

Jak prawić komplementy? Poradnik fotolia.pl

Być może zdarzyło ci się, że komplement, który uznawałeś za dobry i szczery został nieodpowiednio zrozumiany i wywołał zdziwienie albo, co gorsza, niechęć rozmówcy. Czytając ten artykuł dowiesz się jak na przyszłość zadbać o to, by twoje komplementy wywierały zamierzony efekt.

Poniżej przedstawiamy kilka ważnych wskazówek na temat prawienia skutecznych komplementów:

  1. Bądź dobrym obserwatorem.
    Gdy widzisz piękną kobietę lub przystojnego mężczyznę, nie mów jemu/jej jaka jest wspaniała bo ona już to wie i komplement nie zadziała. Przyjrzyj się danej osobie dokładnie, może ma jakąś ciekawą, oryginalną część garderoby albo specyficzny makijaż. Obserwując uważnie z pewnością  coś zauważysz.
  2. Bądź dokładny i oryginalny.
    Komplementy powinny być zapamiętane prze daną osobę, muszą sprawić aby poczuła się wyjątkowa.
    Powinieneś zatem mówić: Twoje oczy przypominają mi barwą morską wodę, zamiast masz ładne oczy.
    Ta sukienka świetnie podkreśla twoją figurę, zamiast masz fajną sukienkę.
    Najbardziej podoba mi się zielony kolor, który wybrałeś, zamiast ładnie to narysowałeś.
  3. Używaj komplementów wieloaspektowych.
    Mowa tutaj o komplemencie podstawowym  z którego wynika kolejny stanowiący o np. ogóle zachowania danej osoby.
    Np.: „Bardzo mi się podobasz w tej bluzce, szkoda że więcej kobiet nie potrafi ubrać się tak świetnie jak ty" (osoba wybrała ładną bluzkę - komplement podstawowy i ogólnie ubiera się świetnie - komplement ogólny).
  4. Uważaj na to co mówisz.
    Nie powinieneś mówić komplementów na zasadzie zestawień z czasem przeszłym czyli np.:  „dobrze, że zmieniłeś sweter, w tamtym wyglądałeś ….”. Podobnie nie porównuj czyjeś aktywności z kimś innym. Liczy się komplementowana osoba, a nie ktoś inny, dotyczy to szczególnie dzieci, nie powinno się rozbudzać w nich ducha niezdrowej rywalizacji z innymi.
  5. Wiedz, kiedy przestać.
    Są osoby, które nie reagują na komplementy i pochlebstwa lub negują ich wartość. Osoby, którym nie da się powiedzieć komplementu, gdyż zawsze będą się sprzeciwiały twojej opinii i obniżały wartość komplementu, wtedy najlepiej dać im spokój.

Uwaga:
Zawsze miej na uwadze kontekst sytuacyjny oraz różne sposoby, na które komplement może zostać odczytany. Pamiętaj, iż Twoje intencje nie są widoczne dla innych, oni znają tylko Twoje zachowanie, dodatkowo przetwarzane przez swoje doświadczenia życiowe. Np. niewinny komplement na temat wyglądu koleżanki w pracy może zostać przez nią odczytany jako próba poderwania jej.
Dlatego dbaj o to, by w pracy komplementować w sposób, który trudno będzie opacznie zrozumieć. Jeśli chcesz w pracy pochwalić czyjś wygląd, użyj słów które sugerują np. świeżość i energiczność, zamiast seksualności.

Źródło: spec.pl oraz zdrowie.onet.pl i przemyślenia własne.

Wt., 8 Mj. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa