„Białe kołnierzyki” każdy kojarzy z dobrze opłacanymi pracownikami umysłowymi prawnikami doradcami podatkowymi. To pojęcie odnosi się również do pracowników zatrudnionych w sektorze publicznym. O „niebieskich kołnierzykach” mówi się że to pracownicy produkcyjni, lub administracyjni niższego szczebla. Podział na kategorie społeczno-zawodowe "białych" i "niebieskich kołnierzyków" w Stanach Zjednoczonych wykształcił się w latach 50. XX wieku, będąc efektem zaniku kategorii farmerów oraz zacierania się od końca lat 30. XX wieku wyrazistości podziałów w obrębie trzech kategorii społeczno-zawodowych: rolnictwa, przemysłu i usług.
Różowe kołnierzyki – to termin wprowadzony w amerykańskiej socjologii w celu odróżnienia typowo kobiecych zawodów niewymagających wielkiego wysiłku fizycznego (opiekunka, kosmetyczka, stewardessa, pielęgniarka, hostessa, sekretarka). Zawody te nie cieszą się takim prestiżem, jak białe kołnierzyki, gdyż są niżej płatne i nie dają szansy na wielką karierę zawodową.
Pomimo że obecnie kobiety są w lepszej sytuacji na rynku pracy niż w przeszłości, wiele z nich nadal pracuje w zawodach związanych z sektorem "różowych kołnierzyków". W tej części gospodarki zaszły jednak znaczące zmiany. Obecnie wiele zawodów tradycyjnie zaliczanych do tej grupy wymaga już wyższego wykształcenia (np.: pielęgniarki, nauczycielki i czy kosmetyczki). Nadal jednak nie przekłada się to niestety na wyższe płace czy możliwości rozwoju zawodowego.
Źródło:http://en.wikipedia.org/