Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak negocjować z obcokrajowcami?

Jak negocjować z obcokrajowcami? fotolia.pl

Każde negocjacje są sztuką i wymagają odpowiedniego przygotowania. Szczególnie należy przygotować się do rozmowy biznesowej z przedstawicielem innego kraju, gdyż należy zwrócić uwagę na różnice kulturowe jakie występują między narodami.
Amerykanie na negocjacje przyjeżdżają z prawnikami, Francuzi z rozmowy biznesowej tworzą spektakl, Szwedzi szybko zmierzają do sedna sprawy a Niemcy są na ogół sztywni i powściągliwi.
Różne zachowania podczas negocjacji występują nawet w obrębie jednego kontynentu a co dopiero pomiędzy ludźmi z różnych zakątków globu.

Jak zatem przygotować się do negocjacji z obcokrajowcami?

W dzisiejszym, pierwszym odcinku przedstawiamy Państwu kilka wskazówek do jakich należy stosować się prowadząc negocjacje z Niemcami:

Przede wszystkim porządek.
Główną cechą niemieckiego świata biznesu jest „Ordnung” – porządek. Zasady, twarde ustalenia, kodeksy, rozporządzenia zdominowały relacje biznesowe. Jeżeli chcesz skutecznie negocjować z Niemcami musisz przygotować się mentalnie do przestrzegania wszystkich reguł.

Mocna oferta.
Nabywcy Niemieccy należą do konserwatywnych. Niechętnie zmieniają dostawcę, a w kontaktach interpersonalnych stawiają na ludzi raczej chłodnych, wyrachowanych. Aby wejść na rynek Niemiecki  musisz, więc zaproponować naprawdę doskonałą ofertę, oryginalny, dobry produkt, lub dużo niższą cenę niż ogół kontrahentów.

Same konkrety.
Podczas prezentowania swojej oferty używaj logicznych, jasnych i bezpośrednich argumentów, opartych i przedstawionych na bazie danych liczbowych oraz wykresów. Niemców najbardziej interesują fakty związane z przedstawianą ofertą, wizerunek firmy, jej historia i osiągnięcia nie są najważniejsze.

Odpowiednia forma grzecznościowa.
W Niemczech wymaga się zwracania do ludzi w sposób formalny, wymieniając nazwisko i ewentualny stopień naukowy (np. Doktor, Direktor, Professor). Każdy ze zwrotów musi być poprzedzony formą grzecznościową "pan" lub "pani". W języku niemieckim pan to "herr", a pani to "frau".

Źródło: vademecum.pl oraz tipy.pl

Niedz., 11 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa