Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Muzyka w codziennym życiu Polaków

Muzyka w codziennym życiu Polaków fot.pixabay

Narodowe Centrum Kultury przeprowadziło badanie dotyczące aktywności kulturalnej Polaków, skupiając się m.in. na ich relacjach z muzyką. Wyniki pokazują, że słuchanie muzyki jest powszechną praktyką – niemal wszyscy badani deklarują, że oddają się temu zajęciu przynajmniej od czasu do czasu, a jedynie 3% respondentów stwierdziło, że nigdy nie słucha muzyki dla przyjemności.

Polacy angażują się w muzykę na różne sposoby. Większość z nich od czasu do czasu uczęszcza na koncerty, korzysta z usług streamingowych, kupuje muzykę, a także dzieli się nią z innymi. Co ciekawe, jedna czwarta respondentów aktywnie tworzy muzykę w jakiejkolwiek formie.

Jednak nie wszyscy Polacy to zapaleni melomani. Na podstawie analizy segmentacji, badanych podzielono na cztery grupy w zależności od poziomu zaangażowania w słuchanie muzyki. Największą grupę stanowią słuchacze przypadkowi (51%), którzy słuchają muzyki niemal codziennie, lecz nie przykładają do niej większej wagi. Częstotliwość słuchania nie jest w tym przypadku równoznaczna z zaangażowaniem.

Kolejną grupą są słuchacze umiarkowani (28%), dla których muzyka stanowi coś więcej niż tylko tło, jednak nie są oni szczególnie zaangażowani w jej odbiór. Zanurzeni w muzyce stanowią 18% badanych – dla tych osób muzyka jest istotnym elementem codziennego życia i towarzyszy im w wielu sytuacjach. Najmniejszą grupę, 4% badanych, tworzą słuchacze całodobowi, dla których muzyka odgrywa kluczową rolę i towarzyszy im niemal nieustannie.

Badanie ujawnia zróżnicowane podejście Polaków do muzyki. Dla wielu jest ona istotnym elementem codzienności, jednak poziom zaangażowania w jej odbiór i tworzenie jest różny. Wyniki pokazują, że choć niemal każdy z nas słucha muzyki, to jednak jej znaczenie w naszym życiu może się diametralnie różnić.

Komunikat z badań, w którym przedstawione są pełne wyniki oraz pogłębione analizy znajduje się w załączeniu.

Źródło: NCK

Czw., 5 Wrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś