Rodzice uczą najmłodszych jak należy zachowywać się na placu zabaw lub przy przechodzeniu przez jezdnię. Ważne, by poświęcili czas także na edukację dzieci dotyczącą tego, jak być bezpiecznym w Internecie. Z myślą o maluchach Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała projekt edukacyjny dla przedszkolaków poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z Internetu.
Necio.pl to projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 4-5 lat, którego celem jest nauka bezpieczeństwa w Internecie. Prowadzony jest przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Fundacją Orange, w ramach programu Komisji Europejskiej „Safer Internet". Bohaterem serwisu jest przyjazny robocik Necio, który zaprasza najmłodszych do wspólnej „zabawy w Internet".
– Coraz częściej dzwonią do nas rodzice, którzy pytają jak uchronić swoje kilkuletnie pociechy przed zagrożeniami w sieci. Zwracamy ich uwagę na fakt, że niezwykle ważne jest, by towarzyszyli swoim dzieciom w pierwszych kontaktach z siecią, by pierwsze doświadczenia dziecka w Internecie były pozytywne, a przede wszystkim – by już od początku uczyć dzieci zasad bezpiecznego zachowania w sieci – mówi Marta Wojtas, koordynator projektu Helpline.org.pl, prowadzonego przez Fundację Dzieci Niczyje.
Na potrzeby projektu, przy współpracy z firmą YUMMY Factory (www.yummy.pl), powstał serwis internetowy zawierający animacje, gry oraz piosenki tłumaczące najmłodszym zasady bezpiecznego surfowania. Korzystając z serwisu Necio.pl, dzieci dowiedzą się, czym jest Internet, jak surfować po stronach WWW, bezpiecznie komunikować się z innymi, używać poczty e-mail, wybierać bezpieczne strony. Najmłodsi internauci poznają także Sieciaki (bohaterów serwisu Sieciaki.pl – dzieciaki, które potrafią bezpiecznie i efektywnie korzystać z zasobów sieci) oraz Sieciuchy (postacie uosabiające internetowe zagrożenia). Serwis pozwala także dziecku na opanowanie umiejętności posługiwania się myszką i klawiaturą.
W ramach projektu w najbliższym czasie zostaną również stworzone zestawy edukacyjne do wykorzystania przez nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz klas zerowych, które będzie można zamówić na stronie www.dzieckowsieci.fdn.pl. Będą również dostępne w zakładce „Dla nauczycieli" na stronie głównej serwisu Necio.pl.
Więcej o projekcie na stronie www.dzieckowsieci.fdn.pl
Źródło: www.dzieckowsieci.fdn.pl/www.internetnawsi.pl