Odpowiednie maniery w pracy nie są czymś skomplikowanym. Stanowią mieszankę dobrego wychowania z biznesową asertywnością. Znając zasady odpowiedniego zachowania w pracy, z pewnością unikniemy niejasnych, czasami niekoniecznie przyjemnych sytuacji.
O tym jak powinien zachowywać się nowy pracownik, by w swoim pierwszym dniu pracy przestrzegać zasad, dzięki którym zyska sympatię przyszłych współpracowników dowiadujemy się z portalu SPEC.PL
"Idąc po raz pierwszy do nowego miejsca pracy, gdzie zazwyczaj nie znamy nikogo lub prawie nikogo, zazwyczaj ogromnie się stresujemy. Nasza sytuacja jest szczególnie trudna, gdy nie ma nikogo, kto mógłby nas wprowadzić do grona pracowników firmy, przedstawić nas i pomóc nam w przebrnięciu przez cały ten pierwszo dniowy galimatias. Jeśli nie znamy nikogo, kto mógłby nas przedstawić, wówczas powinniśmy sami zadbać o to, by poznać całą załogę.
Wchodząc do budynku firmy jako pierwsi powinniśmy się witać. Kiedy zaś ktoś wyrazi zdumienie lub zainteresowanie naszą obecnością, wówczas warto wyjaśnić nasz status, mówiąc na przykład: jestem nowym pracownikiem, nazywam się..., pracuję na stanowisku.
Warto także zagadnąć o imię i funkcję naszego rozmówcy, pytając po prezentacji: A pani?/ pan? Z pewnością wywołamy dobre wrażenie, jeśli w czasie tej rozmowy na naszej twarzy będzie gościł uśmiech. Jeśli nawiążemy kontakt z zagadniętą w ten sposób osobą, wówczas możemy poprosić ją o udzielenie informacji na temat pozostałych pracowników firmy.
Wchodząc do pokoju, w którym ktoś już się znajduje witamy się jako pierwsi, możemy także przejąć inicjatywę, gdy mijamy innych pracowników na korytarzu, w bufecie, etc.
Jeśli zaś chodzi o uścisk dłoni, to jako pierwsza podaje ją ważniejsza osoba, bez względu na płeć.
W przypadku osób równych rangą, jako pierwsza rękę wyciąga kobieta. Wykonując ten gest, należy patrzeć pozdrawianej osobie w oczy, zaś dłoń należy uścisnąć zdecydowanie, ale nie zbyt mocno.
Podawana dłoń powinna być bezwzględnie świeża i czysta. Niewybaczalne jest np. podawanie przedramienia, czy nadgarstka w przypadku brudnej dłoni. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, wówczas słownie przepraszamy, informując, że mamy brudną rękę i nie wyciągamy tej ręki w kierunku pozdrawianej lub pozdrawiającej osoby.
Proponować przejście na "ty" może jedynie osoba ważniejsza rangą pracownikowi niższemu rangą. W przypadku równorzędnych osób, kobieta mężczyźnie oraz starszy młodszemu. Nie wolno pod żadnym pozorem samowolnie przechodzić na Ty, najpierw należy zaproponować taką możliwość. Oczywiście istnieją zawody, w których zgodnie z wewnętrzną etykietą wszyscy mówią, dzieje się tak w przypadku policjantów, strażaków, czy żołnierzy.
Wchodząc do gabinetów i jednoosobowych pokoi należy zawsze pukać. Nie musimy tego robić jedynie w przypadku wieloosobowych sal".
Źródło: www.spec.pl