Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wiem co jem

Wiem co jem fotolia.pl

Komisja Europejska przyjęła dwa  nowe rozporządzenia dotyczące żywności. Dzięki wprowadzeniu zmian stosowanie dodatków do żywności będzie wkrótce bezpieczniejsze, a konsumenci będą lepiej poinformowani co zawierają  spożywane przez nich produkty. Ogólne warunki stosowania dodatków do żywności zostały określone przez Parlament Europejski i Radę w rozporządzeniu ramowym z 2008 r. i pozostają w mocy. Rozporządzenie to ustanawia ogólne ramy, zasady i cele, do których odnoszą się wszystkie przepisy szczegółowe dotyczące dodatków. Wprowadza ono wymóg, aby stosowanie dodatków do żywności było bezpieczne, technologicznie uzasadnione, nie wprowadzało konsumentów w błąd i wiązało się z korzyściami dla nich.

Pierwszy akt prawny  dotyczy dodatków w środkach spożywczych i wejdzie w życie w czerwcu 2013 r., okres karencji umożliwi przedsiębiorstwom z branży spożywczej na dostosowanie się do nowych przepisów. Drugie rozporządzenie dotyczy w składnikach żywności, takich jak inne dodatki, enzymy, środki aromatyzujące i składniki odżywcze, i wejdzie w życie 20 dni po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Zmiany w przepisach wprowadzają  jasne warunki, na jakich dodatki mogą być dodawane do żywności oraz kategoryzację żywności z dodatkami wymienionymi przejrzyście w podziale na kategorie żywności, do której mogą być dodawane. Wykaz  dodatków dostępny jest także w postaci internetowej bazy danych (https://webgate.ec.europa.eu/sanco_foods/?sector=FAD), co umożliwia łatwiejszą identyfikację dodatków dozwolonych do użycia w konkretnych produktach spożywczych. Przewidziano także program pełnej ponownej oceny bezpieczeństwa wszystkich dopuszczonych dodatków. Nowe przepisy ograniczają stosowanie, a nawet całkowicie uniemożliwiają stosowanie dodatków w niektórych kategoriach żywności. Dotyczy to m.in. jogurtów naturalnych, masła, miodu, wody, soków owocowych, makaronu. Wiele dodatków za to może być stosowanie w produktach spożywczych wysokoprzetworzonych np. słodyczach, przekąsach, sosach czy słodkich napojach.

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa żywności można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej poświęconej tym zagadnieniom.

Pon., 21 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna