Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak negocjować?

Jak negocjować? fotolia.pl

Wszystko da się wynegocjować! Każdy to słyszał już setki razy niezależnie od miejsca zatrudnienia. Zresztą – zasady co kiedy i komu powiedzieć w trakcie negocjacji - to podstawowe elementy sukcesu (lub niepowodzenia) w każdym oficjalnym lub prywatnym spotkaniu.
Podstawowym założeniem negocjacji jest fakt, że nikt nigdy nie mówi całej prawdy. Dobrze więc znać i poznać sztuczki, które mogą całą sytuacje ułatwić.

Oto 11 najbardziej skutecznych sztuczek w negocjacjach:

  1. „Niegrzeczna kaczuszka” – pokazuje trzy rozwiązania, z których dwa są przedstawione w uprzywilejowany sposób i są pozytywniejsze, a ostatnie pokazane jest w mniej korzystnym świetle. Partner z którym negocjujesz odnosi wrażenie, że to, co mówisz o tych lepszych rozwiązaniach, jest tak samo uczciwe jak to, co mówisz o tym najsłabszym produkcie. Na przykład sprzedawcy na targowiskach często korzystają z tej sztuczki, kiedy mówią: „Nie kupuj dziś pomidorów, nie są takie świeże! Kup lepiej paprykę i ogórka, przywiozłem je dziś rano!”
  2. Zmienianie sposobów negocjowania - doprowadza do wprowadzenia partnera w błąd i opiera się na szybkiej zmianie następujących sposobów negocjacji: pasywnego, agresywnego i asertywnego.
  3. Przyciśnięcie rozmówcy, żeby się z tobą zgodził - osoba, która się z tobą zgadza, łatwiej pozytywnie odpowie na twoje pytania.
  4. „Stopa na progu” - jeśli chcesz uzyskać od kogoś coś ważnego, należy podarować mu na początku lekką przewagę. Po jej uzyskaniu możesz podejść z prawdziwym żądaniem. Jest to praktyczny przykład negocjacji w dwóch etapach: najpierw uzyskasz jego zadowolenie, a w drugim osiągniesz swoje cele.
  5. „Zatrzaśnięte przed nosem drzwi” – jeśli chcesz uzyskać konkretny postęp, żądaj od rozmówcy 5-10 razy więcej niż chcesz osiągnąć. Oczywiście  odmówi, ale później na pewno będzie tego żałował. Potem można mu przedstawić swój cel i partner będzie zadowolony, że cię zaspokoił „tak tanio”.
  6. Trzy kroki – sztuczka opiera się na zasadzie kontrastu. Jeśli chcesz coś uzyskać, należy porównać to z czymś ekstremalnie jakościowym, a później na odwrót, z czymś o wiele gorszej jakości. Na końcu przedstaw to, co chcesz osiągnąć pod hasłem: dobra jakość na te konkretne okoliczności.
  7. Trzy opcje – zbyt duża różnorodność powoduje problemy w podejmowaniu ostatecznej decyzji. Dlatego dobrze jest ograniczyć się do trzech opcji.
  8. Przedstaw korzyści - tzn. nie poszczególne składniki kremu rozwiązania, ale jego działanie, które sprawia, że skutecznie osiąga cel. Można to porównać do mówienia o nie o właściwościach technicznych luksusowego samochodu, ale o samopoczuciu, kiedy prowadzi się taki pojazd.
  9. Użyj przynęty – naciskaj na rozmówcę, aby przekonać go, że oferujesz coś wyjątkowego.
  10. Zawsze mów mniej, niż jest to potrzebne - jeśli próbujesz zrobić dobre wrażenie, to później mniej znaczy więcej! Nawet jeśli powiesz coś banalnego lub cały wykład zakończysz ogólną prawdą, może to wyglądać naprawdę ciekawie.
  11. Nigdy nie próbuj wyglądać doskonale - może to niebezpieczne wyglądać wśród innych, że nie masz żadnych braków lub słabości. Czasami dobrze jest pokazać słabość i przyznać się do niej, unikając zawiści rozmówcy, dzięki czemu łatwiej wynegocjujesz to, zamierzałeś.

Źródło: ladiva.pl

Niedz., 16 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun