Agresja drogowa to zjawisko stanowiące narastający problem w większości krajów na świecie, poważnie utrudniające życie kierowcom. Czym właściwie jest, dlaczego wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo na drodze i jak ją zwalczać?
Pojęcie znane od dawna
Agresja drogowa nie jest pojęciem nowym, chociaż coraz mocniej daje się ją zaobserwować w ostatnich latach. Pierwsze wzmianki o agresywnych kierowcach pojawiły się już 1949 roku, gdy dwóch kanadyjskich psychiatrów przeanalizowało zachowania taksówkarzy i wskazało zależność między stylem życia a wypadkowością. Grupa o nieustabilizowanej sytuacji rodzinnej i lekceważąca prawo częściej miała wypadki niż kierowcy funkcjonujący w rodzinach i przestrzegający norm prawnych. Pierwsze definicje agresji drogowej powstały w latach 80. dwudziestego wieku i opisywały to pojęcie w sposób następujący – „rzeczywiste lub zamierzone działanie skutkujące krzywdą psychiczną lub fizyczną”.
Najbardziej aktualna definicja
Obecnie najpełniej agresję drogową definiuje Leo Tasca (Team Leader for Special Projects with the Ministry of. Transportation of Ontario, Road Safety Program Office) – „agresja drogowa to świadome prowadzenie samochodu w sposób, który zwiększa ryzyko wypadku, motywowane zniecierpliwieniem, zdenerwowaniem, wrogim nastawieniem lub próbą zaoszczędzenia czasu”.
3 wymiary agresji drogowej
Agresja w ruchu drogowym ma 3 wymiary, które wyrażają natężenie agresywnego zachowania.
Agresywna jazda
Cechuje się m.in. brakiem poszanowania dla przepisów ruchu drogowego oraz nadmierną prędkością.
Gniew za kierownicą
Przejawia się on nadużywaniem klaksonu, błyskaniem światłami, krzyczeniem, wrogimi gestami oraz jazdą zderzak w zderzak.
Road rage – najsilniejszy przejaw zachowania agresywnego
Jest to wręcz drogowa furia. W tym przypadku dochodzi do fizycznego ataku na innego kierowcę z użyciem pojazdu lub innego niebezpiecznego narzędzia.
Zjawisko przybiera na sile
Według badania Ipsos z 2016 roku 80% Europejczyków boi się agresywnego zachowania innych kierowców, a jednocześnie 54% z nich obraża innych kierowców i nadmiernie używa klaksonu w kierunku kierowców, którzy ich zdenerwowali. Również w tym badaniu kierowcy mający wybrać pozytywny przymiotnik, opisujący ich zachowanie za kierownicą, w 75% określili siebie jako ostrożnych. Wybierając określenie dla innych kierowców również wybierano ostrożnych – 14%, a także opanowanych – 11%. Gdy respondenci opisywali negatywnym przymiotnikiem siebie, najczęściej padało określenie zestresowany – 10%, a innych – nieodpowiedzialni – 47%, zestresowani – 37% i agresywni – 32%.
Według badań przeprowadzonych przez dom badawczy Maison na zlecenie marki ŠKODA w 2015 roku, 9% mężczyzn i 5% kobiet używa sygnałów dźwiękowych i świetlnych, gdy kierowca przed nimi jedzie zbyt wolno. 1 na 10 respondentów deklarował agresję słowną i obraźliwe gesty na drogę.
Jak walczyć z agresją na drodze?
To, co wydarzy się na drodze, zależy od nas. Nie powinniśmy usprawiedliwiać w nieskończoność własnych zachowań agresywnych - należy do nich nie dopuszczać. Pomóc w tym mogą techniki antystresowe, dobra organizacja i zarządzanie czasem.
Warto zrobić samemu rachunek sumienia i zastanowić się, czy nie dopuszczamy się zachowań agresywnych. Na agresję najlepszą metodą jest unikanie i niereagowanie na zaczepne zachowanie innych kierowców. Pouczanie to krok do eskalacji zjawiska.
Pamiętajmy - bezpieczne drogi to drogi pozbawione agresji.
Źródło: skoda-auto.pl oraz forumsamochodowe.pl