Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kącik motoryzacyjny. Jak przechowywać opony, aby ich nie zniszczyć

Kącik motoryzacyjny. Jak przechowywać opony, aby ich nie zniszczyć fotolia.pl

Oszacowanie żywotności opon jest praktycznie niemożliwe, ale mimo to, poprzez właściwe obchodzenie się z nimi i ich przechowywanie możliwe jest przedłużenie ich trwałości i zachowanie ich osiągów.

Nowe opony mogą być przechowywane przez trzy lata od daty produkcji bez żadnej szkody dla jakości ogumienia i późniejszego użytkowania. Jedynym warunkiem jest zapewnienie odpowiednich warunków składowania. Jak przechowywać opony we własnym zakresie, by maksymalnie wydłużyć ich przydatność do użytkowania?

Idealne warunki przechowywania opisuje norma ISO 2230, natomiast w domowych warunkach wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek:

  1. Nie powinno się przechowywać opon na otwartym powietrzu, nawet pod zadaszeniem.
  2. Pomieszczenie do przechowywania opon powinno być chłodne, suche i ciemne oraz od czasu do czasu wentylowane.
  3. Temperatura przechowywania nie powinna przekraczać temperatury pokojowej. W ogrzewanych pomieszczeniach opony powinny być oddalone od źródła ciepła. 
  4. Nie powinno się składować opon na gołym betonie. Lepiej podłożyć pod nie deski albo karton.
  5. Opony powinny być chronione przed bezpośrednim działaniem światła słonecznego i ozonu. Pomieszczenia do przechowywania opon nie mogą zawierać żadnego urządzenia generującego ozon np. transformatora.
  6. Rozpuszczalniki, paliwo, smary, środki chemiczne itp. nie powinny być przechowywane w tym samym pomieszczeniu, ani pozostawać w bezpośrednim kontakcie z oponami.
  7. Opony zamontowane na obręczach powinny być przechowywane pod nominalnym ciśnieniem, zalecanym przez producenta opon lub pojazdu.

Bez względu na to, czy w garażu czy w piwnicy chcemy przechować same gumy, czy całe koła, możemy kupić specjalny stojak. Wygodny będzie na kółkach, bo wtedy łatwo go przesunąć. Najtańsze konstrukcje znajdziemy w hipermarketach albo portalach aukcyjnych. 60-70 zł powinno wystarczy na zakup.

Skutki niewłaściwego przechowywania opon:

  • Zmiana właściwości fizycznych, takich jak: odkształcenie ściany bocznej, stopki, czoła bieżnika itp.
  • Skrócenie okresu użytkowania opon.
  • W skrajnych przypadkach – zniszczenie opon w stopniu uniemożliwiającym dalszą eksploatację.

Źródło: motosos.pl oraz felgi-opony.com

Czw., 2 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa