Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest bardzo ważną instytucja, która została powołana do życia na mocy ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym z dnia 14 grudnia 1994 roku. Dzięki niej mamy gwarancję, że jeśli dany bank krajowy upadnie odzyskamy wszystkie depozyty jakie w nim zgromadziliśmy.
„Fachowym” językiem o BFG
Bankowy Fundusz Gwarancyjny (w skrócie BFG) to instytucja zapewniająca gwarancję wypłaty depozytów w przypadku zawieszenia działalności banku i złożenia wniosku o upadłość (pod pojęciem depozytu należy rozumieć nie tylko środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym, ale również inne świadczenia wynikające z czynności bankowej).
Struktura/organizacja BFG
Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest to osoba prawna powstała na mocy Ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. z siedzibą w Warszawie. Organami Funduszu jest Rada Funduszu oraz Zarząd Funduszu. W skład Rady Funduszu wchodzi Przewodniczący oraz 10 członków. Przewodniczącego Rady Funduszu powołuje oraz odwołuje przewodniczący Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw instytucji finansowych i Prezesa Narodowego Banku Polskiego po zaopiniowaniu przez odpowiednią komisję sejmową.
Członków Rady Funduszu powołują:
- trzech - minister właściwy do spraw instytucji finansowych
- czterech - Prezes NBP
- trzech - Związek Banków Polskich
Rada Funduszy podejmuje uchwały większością głosów przy obecności co najmniej 7 członków Rady. Jej kadencja trwa 4 lata. Zarząd Funduszu składa się z pięciu członków, w tym Prezesa powoływanych przez Radę Funduszu. Kadencja Zarządu trwa 3 lata.
Główne zadania BFG
- Zwrot deponentom środków zgromadzonych na rachunkach bankowych do wysokości określonej Ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym w przypadku upadłości banku.
- Udzielanie pomocy bankom w sytuacji utraty przez bank płynności i podjęcia samodzielnej sanacji.
- Udzielanie pomocy finansowej bankom będących w dobrej sytuacji finansowej, które włączają w swoje struktury lub stają się inwestorem strategicznym dla zagrożonych banków.
- Gromadzenie oraz analiza informacji na temat sytuacji sektora bankowego.
Podstawowe źródła finansowania BFG
- Obowiązkowe opłaty roczne wnoszone przez banki objęte systemem gwarantowania.
- Kwoty przekazane z Funduszu Ochrony Środków Gwarantowanych pochodzące od podmiotów objętych systemem gwarantowania, tworzonego w razie konieczności wypłat środków gwarantowanych.
- Dochody z pożyczek udzielonych przez Fundusz.
- Środki uzyskane w ramach pomocy zagranicznej.
- Środki z dotacji udzielnych z budżetu państwa.
- Środki z kredytu udzielonego przez Narodowy Bank Polski.
Adres strony internetowej Bankowego Funduszu Gwarancyjnego to: www.bfg.pl
Źródło: bankowyfunduszgwarancyjny.pl, bankier.pl oraz mfiles.pl