Za oknem można już wyczuć zbliżającą się wiosnę. Z czym kojarzy się nam wiosna? Na pewno z zielenią, z przylotem bocianów, pięknym śpiewem ptaków ale i deszczową porą. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie parasol.
Pamiętajmy jednak, że gdy korzystamy z parasola, również obowiązuje nas etykieta.
Zapamiętajmy zatem kilka podstawowych zasad:
- Parasol zawsze rozkładamy w pozycji pionowej tuż po wyjściu z budynku, a nie jeszcze w środku.
- Nigdy nie nosimy parasola chwytając go w połowie.
- Wchodząc z mokrym parasolem do budynku należy parasol najpierw wytrzepać, tak aby pozbyć się z niego kropli deszczu.
- Posiadacz parasola zawsze proponuje suche miejsce pod nim osobom znajomym, w których towarzystwie się znajduje, przy czym chcąc być postrzeganym jako człowiek kulturalny osłonę przed deszczem zaproponować winniśmy najpierw osobom starszym, później, paniom i dzieciom.
- Wsiadając do samochodu podczas ulewy pamiętamy, by odprowadzić najpierw do drzwi osobę, która pod parasolem jest gościem, a następnie wejść doń samemu.
- Jeśli para idzie pod parasole trzyma go osoba wyraźnie wyższa. Jeżeli są mniej więcej tego samego wzrostu trzyma go mężczyzna.
- Jeżeli mężczyzna odprowadza kobietę podczas deszczu pod swoim parasolem (ona nie ma swojego) i nie może odprowadzić jej do samego domu powinien zostawić jej parasol.
- Ze szczególną ostrożnością powinniśmy posługiwać się parasolem na ulicy. Idąc ulicą z rozłożonym parasolem i mijając niższych przechodniów podnosimy go wyżej, a mijając wyższych obniżamy go.
- Jeśli mężczyzna i kobieta stoją twarzą w twarz, odległość pomiędzy nimi nie powinna być mniejsza niż 80 cm (zbliżając się bardziej wkraczamy w tzw. strefę intymna). Jeśli zatem para stoi i mężczyzna trzyma parasol powinien stanąć za swoją partnerką.
- Gdy w deszczowy dzień przychodzi nam odwiedzić znajomych, nie zapomnijmy zapytać się tychże, co zrobić z mokrym parasolem. To gospodarz powinien się nim zająć, w miarę możliwości pozostawić otwartym do wysuszenia.
- Parasol kobiety powinien być dobrany kolorystycznie do ubrania czy też dodatków.
- Mężczyzna krótki składany parasol nosi na co dzień, a długi na eleganckie okazje.
- Długi parasol z rączka mężczyzna niesie zawieszając go na prawym ramieniu (musi więc być zgięte w łokciu).
- Długi parasol z rączką, która nie jest zgięta kobieta przewiesza przez plecy (przy parasolu musi być specjalny rzemyk do tego). Jeżeli natomiast kobieta jest starsza może się podpierać długim parasolem ze zgiętą rączką.
- Jeżeli nasz parasol jest uszkodzony (np. wystają z niego metalowe druty), pozbądźmy się go, gdyż takim parasolem możemy zrobić komuś krzywdę.
Kilka ciekawostek:
- Pierwsze parasole były używane w starożytnym Egipcie około czterech tysięcy lat temu.
- W Chinach ok. 400 r. n.e. parasole wykonywane były z natłuszczonego papieru.
- Parasol został spopularyzowany w Europie przez Greków.
- Na początku XVIII wieku rozpoczęto produkcję chińskich parasoli we Francji i Anglii.
- 4 maja 1715 roku wymyślono we Francji składany parasol.
- Do końca XVIII wieku parasole noszono „odwrotnie”, tzn. stojąc opierano się o czubek, a nie o rączkę parasola).
Źródło: savoir-vivre.pl, wikipedia.pl oraz rossnet.pl