Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Giganci przestworzy... czyli największe samoloty świata

Giganci przestworzy... czyli największe samoloty świata fotolia.pl

Producenci maszyn lotniczych prześcigają się non stop w pomysłach. Chcą tworzyć ogromne samoloty, mogące zabrać coraz to więcej pasażerów i towarów na pokład. A przecież wiele z kursujących już samolotów to zapierające dech w piersiach kolosy, naszpikowane nowoczesną elektroniką. Czasem aż trudno uwierzyć, że takie olbrzymy w ogóle są w stanie wzbić się w powietrze. Poniżej przedstawiamy te największe:

5. Boeing 777-300ER
Pierwszą piątkę największych samolotów świata otwiera Boeing 777-300ER z kadłubem o długości 73,9 metra i rozpiętości skrzydeł 64,8 metra. Ten dwusilnikowy szerokokadłubowy samolot pasażerski jest największym na świecie samolotem dwusilnikowym. Mieści na swoim pokładzie niestety tylko 300 pasażerów ale jego główną zaleta jest zasięg (Boeingi z tej serii pokonują na zatankowanej standardowej ilości paliwa nawet ponad połowę okrążenia Ziemi). Żeby unieść tego kolosa w powietrze zamontowano jedne z największych pod względem średnicy silniki GE90-115B o ciągu 510kN każdy.

4. Airbus A340-600 
Na tym właśnie miejscu znalazł się Airbus A340-600 z kadłubem o długości 75,3 metra oraz rozpiętości skrzydeł 63 metry. Zabiera on na pokład 380 pasażerów. Niestety, samolot nie odniósł dużego sukcesu rynkowego. Powodem są wysokie koszty eksploatacji oraz fakt iż jego głównym konkurentem jest Boeing 777-300ER, który jest największym na świecie samolotem dwusilnikowym.

3. Lockheed C-5 Galaxy 
Jest największym amerykańskim wojskowym samolotem transportowym i jedną z największych tego typu maszyn na świecie. Ma długość 75,3 metra i skrzydła o rozpiętości 67,9 metra. We wnętrzu tego olbrzyma mieszczą się np. 74-tonowe mosty nożycowe czy też duże ilości czołgów. Oprócz ładunku, na górnym pokładzie jest miejsce dla 73 osób (nie licząc załogi). Od 1968 roku wyprodukowano około 130 sztuk. Jedynym jak na razie użytkownikiem C-5 Galaxy na świecie są Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.

2. Boeing 747-8 Intercontinental
Jest to szerokokadłubowy samolot dalekiego zasięgu, produkowany przez Boeing Company. Maszyna ta ma 76,3 metra długości oraz 68,5 metra rozpiętości skrzydeł. W jednoklasowej konfiguracji na pokład może zabrać 581 pasażerów. W wersji transportowej do ładowni zmieści aż 140 ton. Pierwszy lot tego giganta odbył się 8 lutego 2010 roku.

1. Antonow An-225 Mrija („Marzenie”)
Sześciosilnikowy samolot transportowy produkcji radzieckiej, pochodzący z biura konstrukcyjnego Antonowa. Jest to największy obecnie używany i najcięższy w historii samolot. Zbudowano tylko 1 egzemplarz (budowy drugiego nigdy nie zakończono). Jego wymiary, są naprawdę imponujące, gdyż długość kadłuba wynosi 84 metry, a rozpiętość skrzydeł 88,4 metra. Ten gigant waży 200 ton. Początkowo został wyprodukowany z myślą o przewożeniu na grzbiecie radzieckiego wahadłowca – Burana. W związku z tym, powstał tylko jeden egzemplarz tego modelu. Po wstrzymaniu programu kosmicznego był on używany jako zwykły samolot transportowy. Obecnie używany jest do transportu ciężkich towarów przez jedne z ukraińskich linii lotniczych. Mriję można było w Polsce podziwiać co najmniej dwukrotnie: 16 września 2003 na lotnisku Ławica w Poznaniu oraz 3 marca 2005 na lotnisku w Pyrzowicach pod Katowicami.

Ciekawostka:
Najszybszym samolotem na świecie jest Falcon Hypersonic Technology Vehicle 2. W godzinę jest w stanie pokonać 21 tysięcy kilometrów. Jest najnowszą bronią USA – bezzałogowym bombowcem. Osiągnięcie przestrzeni powietrznej np. Federacji Rosyjskiej zajmie superszybkiemu samolotowi zaledwie kilkanaście minut.

Źródło: pasazer.com, tech.wp.pl oraz samoloty-swiata.pl

Niedz., 18 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa