Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak szybko i zarazem trafnie podejmować decyzje?

Jak szybko i zarazem trafnie podejmować decyzje? fotolia.pl

Życie jest pełne wyborów, jakie musimy podejmować. Czasami nasza szybkość decydowania się na coś wpływa znacząco na przykład na naszą przydatność w pracy. Bezustanne zastanawianie się sprawia, że niepotrzebnie tracimy czas, a także przesadzamy z natłokiem informacji, jakie przetwarzamy. Gdy umiemy sprawnie i szybko określać, które z możliwych rozwiązań jest najbardziej korzystne, jesteśmy uważani za dobrych współpracowników, zwierzchników bądź partnerów. Jak zatem szybko i trafnie podejmować decyzje?

Z pewnością pomogą nam w tym przedstawione poniżej wskazówki:

  • W jednym momencie zastanawiajmy się tylko nad jedną decyzją, która na daną chwilę jest najważniejsza. Analizowanie kilku problemów w jednym czasie jest nieefektywne i może wpłynąć na błędne rozpoznanie problemu.
  • Pierwsza myśl nie zawsze jest najlepsza. Szybkie podejmowanie decyzji nie oznacza, że nie trzeba się nad nią zastanowić. Nie kierujmy się więc tym stereotypem i starajmy się jak najsprawniej określić wszystkie pozytywy i negatywy potencjalnej decyzji i korzyści, jakie z niej wyniesiemy.
  • Zbierajmy dokładne informacje i nie dajmy się zaskoczyć. Przed podjęciem każdej decyzji należy jak najwięcej dowiedzieć się o problemie, aby wiedzieć jak go podejść. W momencie podejmowania decyzji bądźmy pewni, że wiemy o wszystkim co ma z nią związek.
  • Korzystajmy z rad innych. Jeżeli zdajemy sobie sprawę z tego, że sami nie jesteśmy w stanie podjąć najlepszej decyzji, poradźmy się specjalistów i na podstawie ich opinii dokonajmy wyboru („kto pyta, nie błądzi").
  • Opiekujmy się swoimi decyzjami. Jeżeli dokonamy jakiegoś wyboru, nie pozostawiajmy go samemu sobie, ale pielęgnujmy go. Wdrażanie pomysłów i efekt, jaki z nich wyniesiemy, jest naszą indywidualną sprawą. Nie dajmy się więc zaskoczyć i dopilnujmy, aby wszystkie działania związane z decyzją były dopięte na ostatni guzik.
  • Zwracajmy uwagę na emocje związane z wyborem. Jeżeli instynkt podpowiada nam, że decyzja może być zła, nie wybierajmy jej pochopnie. Negatywne odczucia podświadomie mogą informować nas o tym, że popełniamy błąd.

Na koniec cytat wielkiego człowieka:

„Gdybym miał w ciągu godziny podjąć decyzję,
i miałbym na to jedną godzinę,
to przez 40 minut badałbym problem,
przez 15 minut sprawdzałbym, czy to dobrze zrobiłem
i w ciągu 5 minut podjąłbym decyzję".

Albert Einstein

Źródło: wirtualnyporadnik.pl oraz controlling.info.pl

Pon., 5 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa