Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zabierz głos! Twoje prawa, Twoja przyszłość

Zabierz głos! Twoje prawa, Twoja przyszłość fotolia.pl

9 maja br. Komisja Europejska uruchomiła konsultacje społeczne skierowane do wszystkich obywateli i wszelkiego rodzaju organizacji w UE. Celem konsultacji jest uzyskanie informacji o wszelkich przeszkodach, które mogą napotykać w życiu codziennym obywatele europejscy, którzy mieszkają, uczą się, pracują, robią zakupy lub podróżują w UE. Komisja Europejska przewidziała również możliwość zaprezentowania pomysłów dotyczących sposobów usunięcia tych przeszkód i dalszego rozwoju obywatelstwa UE.

 Jako obywatele UE mają Państwo określone prawa.

Posiadanie obywatelstwa jednego z państw członkowskich Unii oznacza posiadanie także obywatelstwa unijnego. Warto pamiętać, że obywatelstwo UE nie jest jedynie wzniosłą ideą, ale wynika z niego szereg praw wymienionych w traktatach UE:

  • prawo do przemieszczania się i zamieszkania w dowolnym kraju UE;
  • prawo do niedyskryminującego traktowania ze względu na przynależność państwową;
  • prawo do głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych i wyborach do Parlamentu Europejskiego w kraju zamieszkania w UE;
  • jeżeli dane państwo członkowskie UE nie ma własnego przedstawicielstwa, prawo do pomocy w kraju poza UE ze strony ambasady lub konsulatu innego kraju UE na takich samych warunkach jak w przypadku obywatela tego kraju;
  • prawo do złożenia petycji do Parlamentu Europejskiego i wniesienia skargi do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich;
  • prawo do zgłoszenia, wraz z innymi obywatelami UE, inicjatywy obywatelskiej dotyczącej opracowania nowych przepisów UE.

Prawa te przysługują nie tylko w przypadku zamieszkania w innym kraju UE, lecz również podczas podróży lub krótkiego pobytu w innym kraju UE (jako turysta, uczeń lub student, stażysta, pracownik przygraniczny, osoba dojeżdżająca do pracy, pacjent, osoba będąca w podróży służbowej itd.), lub nawet przy dokonywaniu zakupów w Internecie. Więcej informacji na temat obywatelstwa tutaj.

W 2013 roku przypadnie 20. rocznica obywatelstwa UE, które zostało wprowadzone wraz z wejściem w życie traktatu z Maastricht. Z tej okazji Komisja Europejska chce dopracować i wzmocnić program działań na rzecz obywateli oraz upewnić się, że obywatele mogą korzystać ze swoich praw w życiu codziennym.

Jak wziąć udział?

Aby wypełnić kwestionariusz (w dowolnym języku urzędowym UE) należy wejść tutaj.

Istnieje również możliwość przesłania swoich uwag dotyczących wszelkich kwestii, które uznają Państwo za istotne dla rozwoju obywatelstwa UE. Wówczas, należy pisać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Kwestionariusz oraz dodatkowe uwagi można przesyłać do 9 września br.

Źródło: msw.gov.pl

Pon., 9 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka