WSA w Krakowie: wójt jako organ I instancji, nie ma uprawnień do wnoszenia środków zaskarżenia od decyzji wydawanych przez samorządowe kolegia odwoławcze - także te dotyczące wszczęcia postępowania administracyjnego lub jego odmowy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny rozstrzygnął sprawę, której przyczyną było uchylenie przez SKO decyzji wójta gminy, w której to organ wykonawczy gminy odmówił wszczęcia postępowania administracyjnego. Po uchyleniu tej decyzji przez organ II instancji, wójt złożył skargę na te postanowienie organu nadrzędnego. Sąd uchylił skargę, zważając na brak odpowiedniego interesu prawnego, który stanowi podstawę legitymacji skargowej. Jak wskazano w uzasadnieniu, od czasu postępowania w I instancji, pozycja wójta jako organu nie zmieniła się. Wykonując funkcje organu administracji publicznej, nie był natomiast upoważniony do reprezentowania interesu swojej jednostki samorządu.
Taka prawidłowość została ugruntowana szeregiem orzeczeń, wśród których pozycję szczególną zajmuje przypomniana przez Sąd uchwała siedmiu sędziów NSA z 19 maja 2003 r. (sygn. OPS 1/03), w której to najwyższy organ kontroli sprawowanej nad administracją publiczną stwierdził, że powierzenie organowi jednostki samorządu terytorialnego właściwości do orzekania w sprawie indywidualnej w formie decyzji administracyjnej, wyłącza możliwość dochodzenia przez tę jednostkę jej interesu prawnego w trybie postępowania administracyjnego, czy sądowoadministracyjnego.
Jak dowodził Sąd w swoim uzasadnieniu, gdyby takie ograniczenia nie obowiązywały, doszłoby do sytuacji, w której dwa organy administracji publicznej orzekające w sprawie, stałyby się stronami postępowania przed sądem. Gdyby zatem gmina miała dysponować prawem do wniesienia skargi, choć jej organ wydał decyzję w pierwszej instancji, naruszona zostałaby zasada sprawiedliwości proceduralnej wynikająca z zasady demokratycznego państwa prawnego.
Mając to na względzie, należy uznać, że wójt, który rozstrzygał w I instancji, nie jest legitymowany do wniesienia skargi do sądu administracyjnego na wydane w tej sprawie postanowienie organu odwoławczego uchylającego postanowienie wydane w I instancji.
Postanowienie WSA w Krakowie z 10 października 2024 r. (sygn. III SA/Kr 1379/24)
Źródło: CBOSA