Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MRPiPS o cyfryzacji dokumentacji pracowniczej

MRPiPS o cyfryzacji dokumentacji pracowniczej fotolia.pl

„Czy resort widzi możliwości zbudowania platformy cyfrowej dotyczącej spraw pracowniczych, do których Polacy mieliby dostęp poprzez profil zaufany? Czy może tego typu prace są obecnie prowadzone? Jeśli tak, to na jakim są etapie i kiedy można spodziewać się efektów prac?” – na takie pytania posła Bogusława Wołoszańskiego odpowiedzi udzieliło niedawno Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Resort przypomniał, że w styczniu 2023 r. w życie weszła ustawa z dnia 16 listopada 2022 r. o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów. System tworzony w oparciu o przepisy ww. ustawy ma na celu ułatwienie osobom fizycznym, mikroprzedsiębiorcom i rolnikom zawieranie umowy o pracę, umowy zlecenia oraz umowy uaktywniającej.

Jak podaje MRPiPS, w systemie udostępnione zostaną gotowe do wypełnienia wzory dokumentów (w szczególności umów), dzięki czemu nie trzeba będzie samodzielnie spisywać ich treści. System ma umożliwiać zawieranie umów, jak również wydawanie świadectw pracy oraz innych dokumentów niezbędnych do prawidłowego zatrudnienia pracownika. Dostęp do systemu będzie zapewniony za pośrednictwem portalu praca.gov.pl lub biznes.gov.pl.

Resort wskazał również, że ustawa przewiduje rozszerzenie zastosowania podpisu zaufanego oraz podpisu osobistego do zawierania umów o pracę, umów zlecenia i umów uaktywniających. W celu dostępu do funkcjonalności systemu wystarczające ma być posiadanie profilu zaufanego lub innego podpisu cyfrowego uznawanego na terenie RP.

Zgodnie z przepisami ww. ustawy, system ma zostać uruchomiony w ciągu 3 lat do dnia jej wejścia w życie (tj. 3 lata od stycznia 2023 r.). Ministerstwo podało, że aktualnie trwają intensywne prace nad przygotowaniem systemu, a poszczególne funkcjonalności będą sukcesywnie udostępniane użytkownikom. Informacja o uruchomieniu systemu zostanie ogłoszona w dzienniku urzędowym Ministra oraz w Biuletynie Informacji Publicznej resortu.

Przypominamy, że zgodnie z art. 4 ww. ustawy, system ma zawierać szereg funkcjonalności, pozwalających m.in. na: zawarcie (zmianę, rozwiązanie, obsługę wygaśnięcia) umowy, obliczanie wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi, prowadzenie i przechowywanie dokumentacji, wydawanie świadectwa pracy, dostęp do dokumentacji pracowniczej i dokumentacji umowy, obliczanie należności podatkowych pracownika, a także przekazywanie niezbędnych danych do urzędu skarbowego i ZUS.

Z treścią interpelacji oraz odpowiedzi można zapoznać się tutaj 

Czw., 10 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak