Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego

Zmiany w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego fotolia.pl

Gminy powinny dostać więcej uprawnień w zarządzaniu podatkami i opłatami lokalnymi, by mogły lepiej radzić sobie z regułą wydatkową – to wniosek ze środowego spotkania ministra Boniego w sprawie finansów samorządów terytorialnych. – Do końca stycznia zrobimy pierwsze analizy i zaczniemy pracę na zmianami w prawie – powiedział Boni.

Reguła wydatkowa ma uniemożliwić – tak budżetowi centralnemu jak i samorządom terytorialnym nadmierne zadłużanie się. Dynamiczny rozwój gospodarczy, inwestycje w ramach funduszy unijnych, częste migracje za pracą, które powodują, że mieszkamy w jednym miejscu, a podatki płacimy w innym – doprowadziły jednak do komplikacji budżetowych w wielu gminach, powiatach, czy regionach.

W środę o nowych możliwościach uzyskiwania przez nie dochodów oraz sposobach realizacji zadań publicznych minister Michał Boni rozmawiał z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, samorządowcami oraz ekspertami.

Nowe sposoby zarządzania polegać mają na zwiększeniu elastyczności tych źródeł dochodów, które obecnie są bardzo sztywne (tj. podatku od nieruchomości oraz opłat lokalnych), a także na zwiększeniu swobody w wykonywaniu zadań publicznych, obecnie szczegółowo określonych prawnie.

- Zebraliśmy w czasie spotkania pomysły na zwiększenie elastyczności finansowej jednostek samorządu terytorialnego. Do końca miesiąca zrobimy pierwsze analizy oraz zaczniemy pracę na propozycjami zmian prawnych – powiedział Boni.

Źródło: MAiC

Pon., 9 St. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka